İznik müzesinden bir grup pişmiş toprak unguentarium
A group of terracotta unguentaria from the Iznik Museum
  1. Tez No: 1021911
  2. Yazar: HANDE YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE FATMA EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
Özet
Tarih boyunca kokular ve yağlar hayatımızın bir parçası olarak hep var olmuştur. Bu koku ve yağları taşıma amaçlı üretilen kaplar; günümüzde cam materyal olarak karşımıza çıksa da geçmişte hem pişmiş toprak hem camdan üretilmiştir. İlgili kaplar, antik dünyada sadece günlük hayatta değil, ölü gömme gelenekleri bağlamında mezarlarda mezar hediyesi olarak da yer almaktadır. Antik Dönemde kullanılan koku kapları, sadece dünyevi yaşamda değil, ölümden sonraki yaşamda da içine güzel kokular doldurularak ölüye armağan edilmiştir. Bu inanca göre amaç, ölü kişinin diğer dünyaya daha iyi şekilde gidebilmesini sağlamaktır. Antik Dönemde parfüm ve yağ doldurma amacıyla kullanılan unguentariumlar; temelde iğ gövdeli ve torba gövdeli olarak iki farklı formda; ayrıca pişmiş toprak ve cam olarak iki farklı materyalde karşımıza çıkmaktadır. İznik Müzesinde bulunan ve çoğunluğu satın alma yoluyla müzeye kazandırılmış pişmiş toprak unguentarium eserlerde; Roma Tiyatrosu ve Elbeyli Dörttepeler Mevkii Kurtarma Kazısı'na ait eserler kendi bağlamında, diğerleri de tipolojik ve kronolojik bağlamda paralel malzemeyle birlikte incelenerek sonuçlar elde edilmiştir. İlgili müzenin eser koleksiyonundaki unguentariumların incelenmesiyle Anadolu arkeolojisi çalışmalarına katkı sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, fragrances and oils have consistently constituted an integral part of human life. Although vessels designed for storing and carrying such fragrances and oils are today mostly encountered as glass containers, in antiquity they were produced both in terracotta and glass. These vessels were used not only in daily life in the ancient world but also within the context of funerary practices, where they were placed in graves as burial gifts. Perfume containers used in antiquity were offered to the deceased not merely as objects associated with earthly life, but also as gifts for the afterlife, often filled with pleasant fragrances. According to this belief, the purpose was to ensure that the deceased could pass into the other world in a better and more favorable manner. Unguentaria, which were used in antiquity for storing perfumes and oils, are generally represented by two main forms: fusiform-bodied and bag-shaped vessels. In terms of material, they are encountered in two principal categories: terracotta and glass. In this study, the terracotta unguentaria housed in the İznik Museum, most of which were acquired through purchase, have been examined. The examples originating from the Roman Theatre and rescue excavations were evaluated within their archaeological contexts, while the remaining specimens were analyzed within typological and chronological frameworks through comparison with parallel material. As a result, various conclusions were reached regarding their form, chronology, and contextual significance. The examination of the unguentaria preserved in the collection of the İznik Museum is expected to contribute to studies on Anatolian archaeology.