Yüz maskesi ve konvansiyonel hızlı üst çene genişletilmesi ile tedavi edilen hastalarda relapsın değerlendirilmesi
Assessment of relapse ın patıents treated wıth face mask and conventıonal rapıd maxıllary expansıon
  1. Tez No: 1021910
  2. Yazar: ALİHAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN ÜÇÜNCÜ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
Özet
Çalışma, büyüme ve gelişim dönemindeki iskeletsel Sınıf 3 maloklüzyona sahip bireylerde yüz maskesi ve konvansiyonel hızlı üst çene genişletmesi tedavisinin etkilerini ve relapsını değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı arşivinde kayıtlı, yaş ortalaması 10,21 ± 0,73 yıl olan 18 kadın ve 11,71 ± 1,51 yıl olan 15 erkek olmak üzere toplam 33 birey çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalar, hızlı üst çene genişletmesi için hyrax vidalı posterior cap splint ve maksiller protraksiyon için Petit tipi yüz maskesi ile tedavi edilmiştir. Tedaviye başlamadan önce, tüm bireylerin servikal vertebral olgunlaşma evresi incelenerek prepubertal veya pubertal büyüme döneminde oldukları doğrulanmıştır. Bu bireylerin tedavi öncesi, fonksiyonel tedavi sonrası ve ortalama 17,94 ± 8,61 ay sonra alınan takip dönemine ait lateral sefalometrik filmleri AudaxCeph programında analiz edilmiştir. Lateral sefalometrik filmler üzerinde iskeletsel, dental ve yumuşak doku değişimleri detaylı olarak değerlendirilmiştir. Tedavi sonrasında, yüz maskesi ve hızlı üst çene genişletmesi, iskeletsel Sınıf 3 bireylerde maksiller gelişimi anlamlı düzeyde artırmış ve overjetin düzeltilmesinde etkili olmuştur. Mandibulanın posterior rotasyonu ile SNB açısında azalma gözlemlenmiş, ANB açısı ve Witts ölçümünde pozitif yönde artış sağlanmıştır. Mandibular düzlem açısı tedavi döneminde belirgin şekilde artmış, ancak takip döneminde relaps gözlenmiştir. Üst ve alt kesici dişlerde sırasıyla protrüzyon ve retrüzyon oluşmuş, takip döneminde relaps görülse de bu değişimler büyük ölçüde korunmuştur. Tedavi sonrası üst ve alt birinci molar dişler arasındaki ilişki iyileşmiş, ancak takip sürecinde kısmi relaps gözlenmiştir. Overbite ölçümünde ise anlamlı değişim saptanmamıştır. Nazolabial ve labiomental açılarda anlamlı değişiklikler gözlemlenmiş, konveksite açısındaki azalma yumuşak doku profilinde denge sağlandığını göstermiştir. İskeletsel, dental ve yumuşak doku ölçümlerinde cinsiyetler arası anlamlı farklılık saptanmamış, tedavi etkilerinin kadın ve erkeklerde benzer olduğu gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, tedavi sonrasında elde edilen olumlu iskeletsel ve yumuşak doku değişimlerinin, takip döneminde gözlenen relapsa rağmen büyük ölçüde korunduğu ve hem iskeletsel hem de yumuşak doku iyileşmesinin uzun vadede stabil kaldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the effects and relapse of face mask therapy and conventional rapid maxillary expansion in individuals with skeletal Class III malocclusion during the growth and development period. A total of 33 individuals, comprising 18 females with a mean age of 10.21 ± 0.73 years and 15 males with a mean age of 11.71 ± 1.51 years, were included in the study from the archives of the Department of Orthodontics, Faculty of Dentistry, Gazi University. The patients underwent rapid maxillary expansion using a hyrax screw posterior cap splint and maxillary protraction with a Petit-type face mask. Before initiating treatment, the cervical vertebral maturation stage of all individuals was assessed to confirm that they were in the prepubertal or pubertal growth period. Lateral cephalometric radiographs obtained before treatment, after functional treatment, and at an average follow-up period of 17.94 ± 8.61 months were analyzed using the AudaxCeph program. Skeletal, dental, and soft tissue changes were evaluated in detail based on these lateral cephalometric images. Post-treatment, the combined use of the face mask and rapid maxillary expansion significantly enhanced maxillary development in skeletal Class III individuals and was effective in correcting overjet. A reduction in the SNB angle was observed due to the posterior rotation of the mandible, while positive increases were noted in both the ANB angle and Wits appraisal. The mandibular plane angle increased significantly during the treatment period; however, relapse was observed during the follow-up period. Protrusion of the upper incisors and retrusion of the lower incisors occurred, and although some degree of relapse was noted during the follow-up period, these changes were largely maintained. The relationship between the upper and lower first molars improved post-treatment, but partial relapse was observed during the follow-up period. No significant change was detected in the overbite measurement. Significant changes were observed in the nasolabial and labiomental angles, with a reduction in the convexity angle indicating an improvement in soft tissue profile balance. No statistically significant differences were found between genders in skeletal, dental, and soft tissue measurements, suggesting that treatment effects were similar in both male and female individuals. In conclusion, despite the relapse observed during the follow-up period, the positive skeletal and soft tissue changes achieved post-treatment were largely preserved, and both skeletal and soft tissue improvements remained stable in the long term.