25-32 yaş arası bayanlarda 8 haftalık step çalışmasının bazı fizyolojik ve antropometrik özelliklerine etkisinin araştırılması
- Tez No: 102193
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ERDAL ZORBA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
IV ÖZET Bu araştırma, 8 haftalık step çalışmasının 25-32 yaş arası bayanlarda bazı fizyolojik ve antropometrik parametrelerine etkisinin araştırılması amacıyla yapılmıştır. 30 sedanter bayan, step grubu (n=15) ve kontrol grubu (n= 15) olarak iki gruba halinde gönüllü olarak bu çalışmaya katılmıştır Veriler t-testi istatistiksel yöntemi kullanılarak değerlendirilmiştir. Fizyolojik Ölçüm değerlerinde deney grubu son-test skorlarında; dikey sıçrama, cooper, vital kapasite ve 40m sürat, esneklik, bacak kuvveti testlerinde kontrol grubu ön-test, son- test ve deney grubu ön-teste nazaran anlamlı artışlar gözlemlenmiştir. Bunun yanı sıra skinfold ölçümlerinde abdomen, biceps, baldır, uyluk, triceps, suprailiak, göğüs ve midaksilla bölgelerinde deri altı yağ kalınlıklarında istatistiksel olarak anlamlı azalmalar görülmüştür. Reaksiyon zamanını belirlemek için alınan ölçümlerde ışık ve sese karşı yapılan uygulamalarda ışık sağ el, sol el ve ses sağ el sol, el testlerinde deney grubu son test ölçümlerinde azalma görülse de istatistiksel olarak anlamlı bir farka rastlanmamıştır. Kuvvet ölçümleri incelendiğinde dört bölgeden alınan tüm kuvvet değişkenleri değerlerinde bir artış olduğu görülmüş; bacak kuvveti aritmetik ortalamasının deney grubu ön-test, kontrol grubu ön-test ve son-test değerlerine göre deney grubu son-testin artışları ile sabitlenmiştir. Çap parametreleri incelendiğinde ise sadece bel çapında bir azalma olduğu görülmektedir. Alınan çevre ölçüm parametrelerinde ise sadece kalça çevresi ve uyluk çevresinde anlamlı bir fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The main objective of this study is to determine the effects of step on the physical fitness of 25-32 age female groups living in Muğla for 8 weeks. 30 sedentary women were included in this study. In evaluating the results, t-test statistical method were used. There was a significant increase in the physiological measurements results of experiment group post-test scores; vertical jump, cooper, vital capacity, 40 meters run test, flexibility, and leg strength tests when compared with the control group pre-and post tests and experiment group pre-tests. On the other hand skin-fold measurements, showed significant reduction abdomen, biceps, calf, thigh, triceps suprailiac and midakcilla areas. İn the reaction time tests which included reacts to the light and voice with the right and left hand. The results the exercise group were found to be in significant statistically. This shows that doing exercising makes positive effects on the body composition. In the strength measurements, there was a significant increase in the leg strength. Calibre parameters, showed a decrease in only the waist areas was significant. Similarly there was a significant difference in the hip diameters and thigh diameters.