Muğla Fethiye yöresinde bulunan farklı ticari işletmelerdeki gökkuşağı alabalığı anaçlarının yumurta verimi ve besin değerlerinin araştırılması
Investigation of egg yield and nutritional composition of broodstock rainbow trout in different commercial enterprises in the fethiye region of Muğla
  1. Tez No: 948321
  2. Yazar: NECMETTİN KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, farklı üretim istasyonlarından elde edilen ve farklı içeriklere sahip yemlerle beslenen gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) haploid ve diploid yumurtalarının temel kimyasal bileşimi, yağ asidi profili ve renk parametrelerini karşılaştırmalı olarak incelemektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, Muğla'nın Fethiye ilçesinde bulunan iki farklı alabalık üretim çiftliğinde gerçekleştirilmiştir. Her iki istasyonda da, kültür koşullarında yetiştirilen 4 yaşındaki dişi ve 3 yaşındaki erkek Oncorhynchus mykiss (gökkuşağı alabalığı) anaç balıklardan elde edilen haploid ve diploid yumurtalar kullanılmıştır. Yumurtaların temel kimyasal bileşimi, yağ asidi profili ve renk parametreleri belirlenmiştir. Bulgular: 1. istasyonda diploid yumurtalar en yüksek doymuş yağ asidi (SFA) ve tekli doymamış yağ asidi (MUFA) seviyelerine sahipken, 2.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to comparatively examine the chemical composition, fatty acid profile, and color parameters of haploid and diploid eggs of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss), which were obtained from different production stations and fed with feeds of varying compositions. Material and Methods: This study was carried out in two different trout production farms located in Fethiye district of Muğla. In both stations, haploid and diploid eggs obtained from 4-year-old female and 3-year-old male rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) broodstocks raised under culture conditions were used. The basic chemical composition, fatty acid profile and color parameters of the eggs were determined.