Melazma hastalarında sistemik inflamatuar belirteçler ile melazma alanı ve şiddet indeksi (MASİ) arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
An assessment of the relationship between systemic inflammatory markers and the melasma area and severity index (MASI) in patients with melasma
- Tez No: 1021929
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KAMİL MÜLAYİM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hastalıklar Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmamızda amacımız, melazma hastalarında sistemik inflamatuar belirteçler ile hastalık şiddeti arasındaki ilişkinin değerlendirilmesidir. Bu doğrultuda çalışmaya toplam 40 melazma hastası dahil edilmiş, demografik veriler ve hematolojik parametreler retrospektif olarak incelenmiştir. Hastalık şiddeti Melazma Alan Şiddet İndeksi (MASI) skoru ile değerlendirilmiş; beyaz küre, hemoglobin, trombosit, nötrofil, lenfosit, C-reaktif protein (CRP), immatür granülosit oranı ile nötrofil/lenfosit oranı (NLR) ve trombosit/lenfosit oranı (PLR) gibi inflamatuar belirteçler analiz edilmiştir. İstatistiksel değerlendirmede değişkenler arasındaki ilişkiler Pearson korelasyon ve tek değişkenli lineer regresyon analizleri ile incelenmiştir. Elde edilen bulgulara göre, immatür granülosit oranı ile MASI skoru arasında sınırda anlamlı negatif yönlü bir ilişki saptanmış, bunun dışında CRP, NLR, PLR, nötrofil, lenfosit ve diğer hematolojik parametreler ile melazma şiddeti arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Ayrıca yaş ile hastalık şiddeti arasında da anlamlı korelasyon izlenmemiştir. Bu sonuçlar, melazmanın sistemik inflamatuar belirteçlerle güçlü bir ilişki göstermediğini ve hastalığın daha çok lokal inflamatuar mekanizmalarla ilişkili olabileceğini düşündürmektedir. Bununla birlikte immatür granülosit oranı ile saptanan sınırda anlamlı ilişkinin literatürde daha önce yeterince araştırılmamış olması nedeniyle, bu bulgunun daha geniş örneklemli ve prospektif çalışmalarla desteklenmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the relationship between systemic inflammatory markers and disease severity in patients with melasma. To this end, a total of 40 patients with melasma were included in the study, and demographic data and haematological parameters were examined retrospectively. Disease severity was assessed using the Melasma Area Severity Index (MASI) score; inflammatory markers such as white blood cell count, haemoglobin, platelets, neutrophils, lymphocytes, C-reactive protein (CRP), immature granulocyte ratio, neutrophil-to-lymphocyte ratio (NLR) and platelet-to-lymphocyte ratio (PLR) were analysed. In the statistical analysis, relationships between variables were examined using Pearson correlation and univariate linear regression analyses. According to the findings, a marginally significant negative correlation was observed between the immature granulocyte ratio and the MASI score; however, no significant relationship was found between CRP, NLR, PLR, neutrophils, lymphocytes, or other haematological parameters and the severity of melasma. Furthermore, no significant correlation was observed between age and disease severity. These results suggest that melasma does not show a strong association with systemic inflammatory markers and that the condition may be more closely related to local inflammatory mechanisms. However, as the borderline significant association observed between the immature granulocyte ratio and melasma severity has not been sufficiently investigated in the literature, it was concluded that this finding requires further support from larger-scale, prospective studies.