Nivolumab tedavisi alan evre IV küçük hücreli dışı akciğer kanseri hastalarında nötrofil/ lenfosit, trombosit/lenfosit ve modifiye glasgow prognostik skorunun prognostik değeri
Prognostic significance of the neutrophil-to-lymphocyte ratio, platelet-to-lymphocyte ratio and modified glasgow prognostic score in patients with stage IV non-small cell lung cancer treated with nivolumab
  1. Tez No: 1021940
  2. Yazar: SEDEF ŞULE AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE GAYAF
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Çalışmamızda küçük hücreli dışı akciğer kanseri tanısı almış ve ikinci basamak tedavi olarak nivolumab uygulanan evre IV hastalarda, sistemik inflamasyonu yansıtan nötrofil/lenfosit oranı (NLR), trombosit/lenfosit oranı (PLR) ve modifiye Glasgow prognostik skoru (mGPS) indekslerinin genel sağkalım, progresyonsuz sağkalım ve mortalite üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: 01.01.2022–01.01.2025 tarihleri arasında merkezimizde nivolumab tedavisi başlanan evre IV KHDAK hastaları retrospektif olarak incelendi. Hastaların demografik ve klinik özellikleri ile tedavi öncesi laboratuvar verileri kaydedildi. Nivolumab tedavisi öncesinde elde edilen laboratuvar değerlerine göre NLR, PLR ve mGPS hesaplandı. Tedavi sürecindeki klinik ve radyolojik değerlendirmeler gözden geçirilerek tedavi yanıtı RECIST 1.1 kriterlerine göre değerlendirildi. OS ve PFS süreleri hesaplandı. ROC analizi ile inflamatuvar belirteçlerin mortaliteyi öngörmedeki ayırt edici gücü değerlendirildi. Mortalite ve progresyon ile ilişkili risk faktörlerini belirlemek amacıyla tek değişkenli ve çok değişkenli Cox regresyon analizleri gerçekleştirildi. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 65,0±8,12 yıl olup, olguların %87,4'ü erkekti. Medyan OS 14,23 ay, medyan PFS 3,57 ay olarak saptandı. Tek değişkenli analizde yüksek NLR (>3,12) (HR=1,72; p=0,010), yüksek PLR (>218,34) (HR=2,22; p<0,001) ve artmış mGPS skorları mortalite ile anlamlı düzeyde ilişkili bulundu. Çok değişkenli analizde ise yalnızca PLR (HR=1,79; p=0,049) ve PD-L1 ekspresyon durumu bağımsız prognostik faktörler olarak saptandı. Negatif PD-L1 ekspresyonu mortalite riskinde anlamlı artış ile ilişkiliydi (HR=2,72; p=0,002). ROC analizinde NLR (AUC=0,658; p=0,003) ve PLR (AUC=0,681; p=0,001) mortaliteyi öngörmede orta düzeyde ayırt edici performans gösterdi. Progresyon analizinde ise yüksek PLR (HR=1,45; p=0,048) ve negatif PD-L1 ekspresyonu (HR=2,47; p=0,001) bağımsız risk faktörleri olarak belirlendi. NLR ve mGPS'nin progresyon ile anlamlı ilişkisi saptanmadı. Sonuç: Çalışmamız, ikinci basamak tedavide nivolumab uygulanan evre IV KHDAK hastalarında değerlendirilen inflamatuvar belirteçlerin genel sağkalım ile ilişkili olduğunu göstermektedir. Yüksek NLR, PLR ve mGPS değerleri tek değişkenli analizde daha kötü genel sağkalım ile ilişkili bulunurken, çok değişkenli analizde yalnızca PLR'nin hem OS hem de PFS açısından bağımsız prognostik değer taşıdığı saptanmıştır. NLR ve mGPS bağımsız prognostik faktör olarak öne çıkmamıştır. Ayrıca PD-L1 ekspresyon durumu hem OS hem de PFS açısından bağımsız prognostik faktör olarak belirlenmiştir. Bu bulgular, özellikle PLR'nin ileri evre KHDAK hastalarında klinik risk sınıflaması açısından yararlı olabilecek kolay erişilebilir bir belirteç olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to evaluate the association of systemic inflammatory markers, including the neutrophil-to-lymphocyte ratio (NLR), platelet-to-lymphocyte ratio (PLR), and modified Glasgow Prognostic Score (mGPS), with overall survival (OS), progression-free survival (PFS), and mortality in patients with stage IV non-small cell lung cancer (NSCLC) who received nivolumab as second-line therapy. Materials and Methods: Patients with stage IV NSCLC who initiated nivolumab treatment at our center between January 1, 2022, and January 1, 2025, were retrospectively analyzed. Demographic and clinical characteristics, as well as pretreatment laboratory data, were recorded. NLR, PLR, and mGPS were calculated using laboratory values obtained before nivolumab therapy. Clinical and radiological assessments during treatment were reviewed, and treatment response was evaluated according to RECIST 1.1 criteria. OS and PFS were calculated. Receiver operating characteristic (ROC) analysis was performed to assess the discriminative ability of inflammatory markers in predicting mortality. Univariate and multivariate Cox regression analyses were conducted to identify risk factors associated with mortality and disease progression. Results: The mean age of the patients was 65.0±8.12 years, and 87.4% were male. The median OS was 14.23 months, and the median PFS was 3.57 months. In univariate analysis, high NLR (>3.12) (HR=1.72; p=0.010), high PLR (>218.34) (HR=2.22; p<0.001), and elevated mGPS scores were significantly associated with mortality. In multivariate analysis, only PLR (HR=1.79; p=0.049) and PD-L1 expression status remained independently associated with mortality. Negative PD-L1 expression was significantly associated with an increased risk of mortality (HR=2.72; p=0.002). In ROC analysis, NLR (AUC=0.658; p=0.003) and PLR (AUC=0.681; p=0.001) demonstrated moderate discriminative ability in predicting mortality. In the progression analysis, high PLR (HR=1.45; p=0.048) and negative PD-L1 expression (HR=2.47; p=0.001) were identified as independent risk factors, whereas NLR and mGPS were not significantly associated with progression. Conclusion: This study shows that the inflammatory markers evaluated in patients with stage IV NSCLC treated with nivolumab as second-line therapy are associated with survival outcomes. Although elevated NLR, PLR, and mGPS were associated with worse OS in univariate analysis, only PLR remained independently associated with both OS and PFS in multivariate analysis. NLR and mGPS were not identified as independent prognostic factors. In addition, PD-L1 expression status was independently associated with both OS and PFS. These findings suggest that PLR, in particular, may be a readily available marker that could be useful for clinical risk stratification in patients with advanced NSCLC.