Kronik bir hastalığın çocuklar üzerindeki psikolojik etkileri
The Psychological effects of a chronic disease on children
  1. Tez No: 102212
  2. Yazar: RAHİME KURU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEHER BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Kronik bir hastalığı olan çocukların insidansında son 20 yılda önemli artışlar olmuştur. Kronik hastalıklar dünyada ve bütün sanayileşmiş ülkelerde görülen en önemli sağlık sorununu oluşturmaktadır. Bu çalışma kronik bir hastalığın çocuklar üzerindeki psikolojik etkilerini araştırmak amacıyla planlanmıştır. Bu amaçla OMÜ Tıp Fakültesi'nde tedavi edilmekte olan ve kronik bir hastalığı olan 30 çocuk ve ailesi çalışma grubunu, 30 sağlıklı çocuk da kontrol grubunu oluşturmuştur. Bulguların değerlendirilmesinde“Çocukların Davranışlarını Değerlendirme Ölçeği”kul lanılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY There is an important increase in the incidence of children with a chronic- disease in the last two decades. Chronic diseases have become the most important health problem in the world and industrial countries. This study was planned to investigate the psychological effects of a chronic disease on children. Thirty children and their parents treated at OMU Medical Faculty were included in the study. Thirty children were used as control group.“Children's Behaviours”Assessment Scale" was used to evaluate the results.