Lise öğrencilerinin sürekli öfke ve öfke ifade düzeylerinin bazı değişkenler açısından incelenmesi
A Study on high school students continue angers and level of expressing their anger against some variance
- Tez No: 102211
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. YAŞAR BARUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
72 BOLUM vn ÖZET Bu araştırmada lise öğrencilerinin bazı değişkenlere göre sürekli öfke ve öfke ifade düzeyleri araştırılmıştır. Araştırma, Samsun Mithat Paşa Lisesi, Samsun Karşıyaka Lisesi ve Samsun Özel Feza Lisesi öğrencileri üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın ömeklemini 140 erkek ve 113 kız öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada A. Kadir Özer tarafından sürekli öfke ve öfke ifade düzeylerini ölçmek amacıyla geliştirilen“Kendini Değerlendirme Ölçeği”kullanılmıştır. Ayrıca anne-baba tutumlarını ölçmek amacıyla da Gülden Bilal tarafından geliştirilen“Anne-Baba Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Kız öğrencilerin öfkeyi içte tutma düzeylerinin erkeklere göre anlamlı olarak daha yüksek çıktığı görülmüştür. Babanın eğitim durumunu da öfkeyi içte tutma düzeyiyle anlamlı bir ilişkisinin olduğu görülmektedir. Algılanan anne tutumunun, öfkeyi içte tutma düzeylerinde etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Annelerini demokratik olarak algılayan lise öğrencilerinin öfkeyi içte tutma düzeyleri, annelerini otoriter olarak algılayanlara göre anlamlı olarak daha yüksektir. Algılanan baba tutumunun da öfkeyi içte tutma düzeylerinde farklılık gösterdiği bulunmuştur. Bulunan bu farklılık, babalarını demokratik olarak algılayan lise öğrencilerinin babalarını otoriter olarak algılayan lise öğrencilerine göre anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu şeklindedir.
Özet (Çeviri)
Summary In this study, the high school students' continual angers and the level of expressing their anger against some variance have invastigated. The research scope is Samsun Mithat Paşa Lisesi, Samsun Karşıyaka Lisesi, and Özel Feza Koleji students. The research sample ofis 140 male and 113 female students. In this research, A.Kadir Özer's“Self Evaluation Scala”, which is developed in order to evaluate continual anger and the level of expressing anger is used. Gülden BilaPs 'Tarents Behavior Scala" is used as well in order to evaluate parents behaviors. According to the results, it is observed that female student have considerably higher level of disability of expressing anger than male students. It is also observed that the education levels of the fathers are considerably related to the disability of expressing anger. It is obvious that perceived mother behavior is effective in the disability of expressing anger. The high school students who have considered their mothers as democrat, have a considerably higher level of the disability of expressing anger than students who have considered their mothers as authoritarian. It is determined that perceived father behavior differs from the level of disability of expressing anger. The differance is higher among the high school students who perceived their fathers democraticly than the high school students who perceived their fathers strict