Kirişli döşemelerin sonlu elemanları yöntemi ile analizi
- Tez No: 10222
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN KIRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
VII ÖZ Bu çalışmada, kirişli plakların eğilmesi, sonlu elemanlar yöntemi ile sayısal olarak çözülmektedir. Plak ve kiriş sisteminde plak orta yüzeyinin düzlemi içindeki yer değiştirmeleri göz önüne alınmaktadır. Literatürde mevcut örnekler ile karşılaştırma yapılmakta, eş merkezli ve dış merkezli kiriş birleşimi arasındaki farklılıklar incelenmekte ve eşdeğer ortotropik plak teorisi olarak bilinen yaklaşık yöntemin geçerlilik durumu araştırılmaktadır. Plak-kiriş sistemi ile eşdeğer ortotropik plak yöntemleri için bilgisayar programları hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
VIII ABSTRACT In this study, bending of plates reinforced by stiffeners is analyzed numerically using finite element formulation. In plane deformation of the midsurface of the plate is taken into account. In order to verify the accuracy of the computer programs presented here, certain problems available in the literature are considered. The differences between the results for eccentric and concentric stiffeners are investigated. The validity of the approximate method which is known as equivalent orthotropic plate theory is also studied.