Kompozit öngerilmeli beton kirişlerin magnel diyagramları yardımı ile bilgisayar destekli tasarımı
- Tez No: 10223
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
VII ÖZ Öngerilmeli beton hesabında aynı taleplere yanıt verebilen pek çok değişik kesit tasarlamak mümkündür. Bu nedenle tasarım için gerekli olan öngerilme kuvveti ve eksantrisiteyi belirleyecek bir bilgisayar programı en iyi çözümü vermesi açısından gerekli olmaktadır. Bu çalışmada kompozit öngerilmeli beton kirişlerin Magnel diyagramları yardımı ile tasarımını yapan bir bilgisayar programı hazırlanmıştır. Program kesit tayini, kesit tasarımı, öngerilmeli beton kayıpları, donatı hesapları ve taşıma gücü hesabını içeren altı programdan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
VIII ABSTRACT There are unlimited number of solution for the design of prestressed concrete beam sections under given load conditions. For this reason a computer program is needed for determining the eccentricity and the prestressing force in order to achieve the best solutions among the many- solutions tested. In this study, a computer program has been developed for designing the composite prestressed concrete beams under flexure by using Magnel's diagrams. The program covers the following computations: minimum required section dimensions; designing of sections; calculations of loss of prestress; determining the number, type and spacing of tendons; computing ultimate moment of resistance of section.