Resimde metamorfoz ve Türk resminde metamorfik etkileri
Metamorphosis in the drawing and metamorphic works in the Turkisc drawing
  1. Tez No: 102224
  2. Yazar: KEVSER TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEHRA SENGİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
59 ÖZET Metamorfoz, sanatçının doğa gözlemlerini zihinsel bir süreç aşamasından geçirerek maddesel öğelerin resimsel öğelere dönüştürülmesine ve yeni biçimler oluşturulması olayını içerir. Biçimlerde meydana gelen değişimler; doğasal biçim özünün yerine resimsel özü yakalama çabasını da gösterir. Resimde, biçimlerin deforme edilmesi, değişime uğraması; sanatçının geleneksel sanat anlayışının sınırlarından kurtularak kendini özgürce ifade edebileceği biçimlere dönüştürülmesiyle metamorfik etkiler gösteren eserler ortaya konulmaktadır. Resim sanatında meydana gelen değişimler sürecinde, sanat akımlarında da metamorfik etkiler görülmüş fakat en çok uygulanışı ekspresyonizm akımıyla birlikte başlamıştır. Soyutlama sonucu ile de resimsel biçimde köklü değişimlerin gerçekleşmesi sağlanmıştır. Çağdaşlaşma yolundaki biçimsel değişim sürecinde Türk resim sanatı Batı sanatına yönelik taklitle başlamıştır. Daha sonraları sanatçıların kendi biçimselliklerini oluşturmalarıyla Türk sanatında da bilinçli olarak yapılan biçimsel değişiklikler gerçekleşmiştir. Bu değişimler deforme edilmiş ve metamorfik etkiler gösteren biçimlerden oluşan resimsel organizmayı oluşturmaktadır. Türk sanatında da biçimsel farklılıkların yaratılması ile çağdaşlaşma aşamasında resim sanatının geleneksel biçimsel anlayıştan sıyrılarak modern biçimsel anlayışa dönüştürülmesi gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
60 ABSTRACT Metamorphosis is the artist's transformation of mental processes into a picturesque elements and the production of new forms after observing and reasoning the processes in nature. Formal changes of a natural essential. In order to produce a work of art illustrating metamorphic elements, an artist should express himself freely by keeping away from traditionalism. If so, the deformation and formal changes can be seen in a work of art. In the process of changes in the art of drawing, there have been also seen metamorphic influences but it has been started to be used more commonly after expressionism. In addition, abstraction has caused the rooted changes in the picturesque from. In Turkish art, the procces of changing for modernism has started with imitating the west. After the astists had brought their own forms, the conscious changes in Turkish art were occured. These changes has made picturesque organism cansisting of the forms which are deformated and which are showing the metamorphic influences. In Turkish art, by the creation of formal changes, traditional formal expression in the art of drawing has been replaced by modern formal expression in the phase of modernism.