Yirminci yüzyıl resim sanatında metamorfoz
Metamorphosis in twentieth century painting
  1. Tez No: 558065
  2. Yazar: JOEL LORİN MENEMŞE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KEMAL İSKENDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Çalışmanın amacı, Batı resim sanatında Rönesans'ta görülen metamorfoz örneklerinden başlayarak günümüze kadar resimlerinde metamorfoz kullanan ressamların eserlerini birlikte değerlendirmektir. Bu kapsamda eser metninde, Rönesans'tan yirminci yüzyıla kadar eserlerinde metamorfoz öğelerine yer veren sanatçıların resimlerine konu olan mitler incelenmiş, söz konusu metamorfoz örnekleri analiz edilmiş, nedenleri araştırılmış ve yirminci yüzyılda ressamların resimlerinde metamorfoza yer vermeleri ile yaşam öyküleri arasındaki bağlantı gözler önüne serilmeye çalışılmıştır. Rönesans'tan günümüze Batı resim sanatının metamorfoz öğeleri içeren resim örneklerini kapsayan bu çalışmada yirminci yüzyıl öncesi döneme de değinilmiş ancak ağırlıklı olarak yirminci yüzyılda yaşamış ressamlara ve resimlerine yer verilmiştir. Resimlerdeki metamorfoz öğelerinin kullanılma nedenlerini açıklamak amacıyla resimlere konu olan mitlere ve ressamların yaşamlarına yer verilmiştir. Eser metni Batılı sanatçılar ile sınırlandırılmakla birlikte Türk resminde metamorfozu kullanan birkaç sanatçıya yer verilmiş, kısaca metamorfozun Türk resmine etkisi de irdelenmiştir. Metamorfozun yirminci yüzyıl öncesi ve sonrası resimlerde kullanılma nedenleri anlamında bir değişim meydana gelmiştir; yirminci yüzyıla kadar mitolojik ya da dini konulu resimlerde kullanılan şeytan, iblis gibi yaratıkları tasvir etmek için kullanılan metamorfoz yirminci yüzyıl sonrasında sanatçının kendini ifade etme aracı olarak kullanılmaya başlanmaktadır. Bununla birlikte resimlerde dönüşümünü tamamlamış metamorfozlar dışında yirminci yüzyıl itibari ile dönüşüm sürecindeki metamorfozlar da görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to evaluate the works of painters who used metamorphosis in their paintings from the metamorphosis samples seen in Renaissance in Western painting art to the present day. In this context, the myths which are the subject of the paintings of the artists who have included the metamorphosis elements in the works from Renaissance to the twentieth century were analyzed, the metamorphosis examples were analyzed, the reasons were investigated and the connection between the life stories and the use of metamorphosis in the paintings of the painters in the twenty-first century were tried to be revealed. This study, which includes examples of the metamorphosis of the Western art of paintings from the Renaissance is mainly focused on the painters and paintings of the twentieth century. In order to explain the reasons for using the metamorphosis elements in the paintings, the myths and the lives of the painters are presented. Although the study is limited to Western artists, a few artists who use metamorphosis in Turkish painting have been included and the effect of metamorphosis on Turkish painting has been examined. There has been a change in the reasons of the use of metamorphosis in the paintings before and after the twenty-first century; until the twentieth century, the metamorphosis used to depict demons and creatures used in mythological or religious paintings but after the twentieth century it is used as a means of self-expression of the artist. In addition, before the twentieth century the metamorphoses in the paintings have been completed their transformation and with the twentieth century the metamorphoses which are in transformation period have been observed.