Effects of the selection process on expatriates performance and adjustment to Turkey
Seçim sürecinin Türkiye'de çalışan yabancı yönetici ve çalışanların performanslarına ve Türkiye'ye uyumlarına etkileri
- Tez No: 102245
- Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN KEPİR SİNAGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Özellikle son yirmi yıldaki hızlı küreselleşme, şirketlerin kendi ülkeleri dışında farklı ülkelerde de faaliyet göstermeye başlamalarına neden olmuştur. Yurt dışındaki faaliyetlerinde de başarılı olmayı hedefleyen uluslararası şirketler için bu ülkelerde görev yapacak kişilerin seçimi de büyük önem kazanmıştır. Çünkü, yabancı bir ülkede görev yapacak kişinin teknik bilgi ve becerisinin yanında farklı bir kültüre uyum sağlama ve adapte olma süreci de şirketin başarısı etkileyen önemli bir faktördür. Bu amaç çerçevesinde hazırlanan araştırmada, kendi ülkesi dışında çalışan kişilerin (expatriate) seçim sürecinin, Türkiye'de çalışan yabancı yönetici ve diğer kademelerde çalışanların uyum becerilerine ve performanslarına etkileri incelenmiştir. Araştırmaya, çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren uluslararası ve yerel firmalardan, özel üniversite ve okullardan toplam 50 yabancı yönetici ve çalışan ile 50 Türk iş arkadaşı katılmıştır. Araştrmada 6 hipotez ortaya atılmış ve analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarında ise genel olarak seçim sürecinin yabancı yönetici ve çalışanların uyum kabiliyetlerini ve performanslarını etkilediği ortaya çıkmıştır.Eleman seçim kriterlerinden biri olan daha önceki uluslararası iş deneyiminin, yabancı yönetici ve çalışanların hem performansı hem de Türkiye'ye uyum becerisi ile ilişkisi incelenmiştir. Bu kriterin performansla bir ilişkisi olduğu ortaya çıkarken uyum becerisi ile bir ilişkisi olmadığı ortaya çıkmıştır. Bunun ana nedeni uyum sürecinin tamamen gidilen ülkenin kültürel ve sosyal yapısıyla ilgili olmasıdır. Yabancı yönetici ve çalışanlar her ne kadar bilgi ve deneyim bakımından yeterli olurlarsa olsunlar eğer yabancı kültürlerle ilgilenmiyorlarsa, yabancı ülkeye gitme konusunda istekli değillerse, kültürel farklılıklara duyarlı değil ve onları kabul etmek istemiyorlarsa, ırk ve etnik toleransları yoksa o kişilerin gittikleri ülkeye uyumları başarısızlıkla sonuçlanabilir. Daha önceki uluslararası deneyimin uyum becerisi ile ilişkisinin olmamasının bir diğer nedeni de önceki deneyimin kendi ülkesinin kültürüne yakın bir kültüre sahip olan başka bir ülkede elde etmiş olmasıdır. Avrupalı bir yabancı çalışanın başka bir Avrupa ülkesine uyumu ile Japonya gibi çok farklı bir kültüre uyumu farklılık göstereceğinden böyle bir deneyimin etkisi yoktur. Daha önceden uluslararası bir iş deneyimine sahip olmanın ise yabancı yönetici ve çalışanların performansı ile bir ilişkisi olduğu ortaya çıkmıştır. Uyum becerisini etkileyen diğer bir faktör de gidilecek ülke hakkında yabancı çalışana detaylı bilgi verilmesidir. Yabancı yöneticiler veçalışanlar gidecekleri ülkeyi önceden ne kadar iyi tanırlarsa, oraya uyumları da o oranda kolaylaşır. Yabancı yöneticilerin ve çalışanların uyum sürecini etkileyen faktörlerden bir diğeri ise medeni durumu. Araştırmamıza katılan yabancı yöneticilerin çoğunun evli olduğu ortaya çıkmıştır. Ailesi yanında olan yabancıların daha kolay uyum sağlaması ailelerinden aldıkları desteğe bağlanabilir. İş performansları ile cinsiyet arasında ise hiçbir ilişki bulunamamıştır. Türkiye'de görev yapan yabancı erkek çalışanların sayısı kadınlarınkinden iki kat fazladır. Fakat, performansları arasında hiçbir fark yoktur. Son bulgu ise mülakat ile performans arasında bir ilişki olmasıdır. Mülakat aşamasından geçerek seçilen yabancı çalışanların performansları daha farklıdır. Bu kriter, şirketlerin yurt dışına çalışmak için göndereceği yönetici ve diğer kademeler için insan kaynakları uzmanlarına doğru kişiyi seçebilmesi ve onları iyi tanıyabilmesi açısından önem taşır. Yukardaki sonuçlar, uluslararası firmalara Türkiye'ye eleman seçip gönderme aşamasında ışık tutacağı gibi, Türk şirketlerine de yurtdışı görev için eleman seçerken faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study examines the effects of the selection process on expatriates' performance and adjustments, who are working and living in Turkey, for an international assignment. The aim of the study is to investigate the expatriates' performance and to reveal the selection process factor on their performance. Especially, over the past twenty years, international job assignments have been became as a most important factor to control overseas subsidiaries. Because, as a result of globalization, international companies need to employ expatriates for a variety of reasons, and the success of these expatriates is frequently critical to the success of the project on which they are working. Questionnaires, which aim to measure the performance and to reveal selection criteria of expatriates' gathered from both 50 expatriates and 50 Turkish co-workers who are working in the Turkish branch of multinational firms, some local firms and private universities in Istanbul, İzmit, Bursa and Tekirdağ. A broad range of industries were represented as manufacturing, finance/banking, consulting, education, automotive, tourism and transportation, construction, telecommunications, information technologies, agriculture, and TSE. \tDksekogretim kukbujexport/import. From top level managers to specialists, language teachers, technicians etc, a broad range of occupations participated to this study. According to this research, most of the expatriates have been selected because of their, ability to adapt, high managerial ability, previous overseas experience, technical competence and desire to work overseas. The most used selection process is interview. This research indicates that there is a relationship between the selection process and both performance and adjustment. Relationship between the selection process criteria such as previous overseas assignment experience, marital status, gender, being interviewed and being informed about Turkey, and both performance and adjustment are statistically analyzed. According to results that there is a relationship between the expatriates' performance perception and the number of previous overseas assignments. But, on the other hand, there is no relationship between expatriates' adjustment to Turkey and the number of previous overseas assignments. This means that just having previous overseas experience is not enough to adapt to new environment. Moreover, expatriates must be open to new culture, to different life style, traditions etc. Other results indicated that there is arelationship between expatriates' adjustment and being informed about Turkey before selected. Because, expatriates who come to Turkey with the knowledge of Turkey such as daily and cultural life, traditions, climate etc. can adapt easily and become more successful. And also the other factor which effect adjustment positively is the marital status. Here, it can be said that expatriates who come Turkey with their family can adjust easily with the support of the family. But, on the other hand there is no relationship between the expatriates' job performance evaluation and gender. Although, male candidates mostly are selected for an international assignments, gender does not effect the performance. Another result is that there is a relationship between expatriates' performance perception and being interviewed. Interview process provide human resources specialists to know candidates more deeply and we can say that sending expatriates without interview can cause failure of the success. By the above results, this study highlights the selection process of multinational companies who want to select and send expatriates for their Turkey assignment. And also, this study give an idea to Turkish firms who want to select expatriates and send abroad.