Yapılarda ısı kayıp ve kazançlarının araştırılması ve yeni bir ısı kazancı hesaplama yönteminin geliştirilmesi
- Tez No: 10229
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
VIII ÖZ Yapıların konfor şartlarını sağlaması ve kullanımı sırasında ekonomik olarak işletilmesi için, ısı kazançlarının zamana göre değişimleri araştırılmıştır. Türkiye şartlarında değişik şehirler ve farklı yapı malzemeleri esas alınarak kolay ve güvenilir ısı kazancı hesaplama çizelgeleri oluşturulmuştur. Isı kazancını minimize edecek parametreler araştırılmış ve ısıl yayınım katsayısı düşük, kalınlığı az olmayan, acık renk duvarların tercih edilmelerinin doğru olacağı sonucuna varı lmıştır. Yapının ısı kazancının dinamik etkileri de ele alınmış, örnek bir mahalde ic ortam sıcaklığının nasıl değiştiği tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
IX ABSTRACT The time-dependant heat gains were investigated -for running the building with minimum cost during the provision of optimum air-condition» Numerical tables which were based on a ver i able building materials were established to calculate the heat gains -for different provinces of Turkey. Paremeters which minimize the heat gain were investigated and the conclusion was driven that the lower heat -flux coefficient., thick and bright col lor wall should be preferred. The dynamic effects of heat gains of the building were observed and hence the variation of indoor temperature was obtained.,