Değişik renklerdeki ışık ve ekipmanların etlik piliçlerin performansına etkileri üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 10230
  2. Yazar: GHOLAMREZA GHAYOURSEDİGH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TESTİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
IV ÖZ: Değişik renklerdeki ışık ve ekipmanların, broilerlerin performansı üzerindeki etkileri incelemek için aynı sürede iki deneme yapılmıştır, Birinci denemenin muameleleri tam karanlık, gün ışığı floresan, normal beyaz ampul ile filtreli mavi, yeşil ve kırmızı ışık olmak üzere, 6 tam kapalı ve ışık geçirmeyen bölmede gerçekleştirilmiştir. Araştırmada kullanılan mavi, yeşil ve kırmızı ışıkların pik enerji dalgaboyları sırasıyla 440, 540 ve 600 nm, olarak saptanmıştır, ikinci denemenin muameleleri beyaz, gri, kırmızı, mavi ve yeşil renkli ekipman olmak üzere, 5 açık bölmede yürütülmüştür. Birinci denemede 2-6 haftalık gelişme döneminde, en üstün performans mavi ışıktan ve 2-8 haftalık dönemde ise en üstün performans gün ışığı floresan ampul gurubundan sağlanmıştır, ikinci denemede gerek 6 gerek 8. haftada en üstün performans gri ekipman gurubundan elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT Two experiments were simultenously conducted to determine the effects of different light environments and colored equipments on performans of broiler cockerels, Light treatments were consisted of complete darkness, daylight fluorescent lamp, incandescent bulb, blue, green and red filtered lights and was designed with 6 light- proof pens, Blue, green and red filtered lights had a peak emission at 440, 540 and 600 nm, respectively. Second experiment was designed with 5 open pens and treatments were consisted of white, grey, red, blue and green colored equipments. In first experiment through the 2-6th week of age, superior performens was obtained by blue light group, while by 8 weeks of age, superior performance was achieved by daylight fluorescent lamp. In second experiment by 6 and 8 weeks of age, superior performance was achieved by grey equipment group,