Uluslararası pazarlara Türk fimalarının giriş stratejilerini etkileyen faktörler
Factors affecting the modes of entry decisions of Turkish firms in international markets
- Tez No: 102333
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. YONCA KARAPAZAR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2000
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Marmara Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 226
Özet
ÖZET Uluslararası piyasalara açılma global pazarda bugün ve gelecekte güçlü oyuncular olmaya çalışan Türk şirketlerinin gerçekleştirmeleri gereken yeni bir aşamadır. Ancak global arenadaki bu önemli oyuncuların kararlarını etkileyen faktörler hakkında bilgi noksanlığı var. Bu çalışma mevcut bilgi eksikliğini Türk şirketlerinin süregelen bu satranç oyunundaki stratejik hareketlerinin arkasındaki nedenleri açıklayarak gidermeyi amaçlamaktadır. Araştırmaların gösterdiği gibi Türk şirketlerinin yurtdışındaki davranışlarını anlamanın yolu şirketlere has özelliklerle pazara giriş seçenekleri arasındaki ilişkilerin çözümlenmesinden geçer. Ayrıca, Türk şirketlerinin yeni pazarlara girmeden önce uyguladıktan pazar araştırma metodlan, bu şirketlerin pazara giriş seçeneklerini birbirinden nasıl ayırdıkları, nasıl uluslararası operasyonlara başladıkları, uluslararası pazarlara açılmaya yönelik düşünceleri çalışmanın açıklayıcı bir yapıda olması için çalışmaya eklendi. Hükümet çalışmanın sonuçlarını çeşitli şekillerde kullanarak uluslararası pazarlarda aktif olan Türk şirketleri için yeni politikalar oluşturabilir. Diğer taraftan yeni pazarlara girmeyi planlayan Türk şirketleri çalışmada açıklayıcı bir şeklide belirtilmiş ve analitik olarak sorgulanmış olan çalışmaya katılmış şirketlerin görüş, düşünce ve deneyimlerinden faydalanabilirler. Son olarak, akademisyenler bu çalışmanın uluslararası pazarlarda şirketlerin karalarını etkilen faktörler hakkındaki bulgularını kullanarak bu çalışmayı tamamlayıcı nitelikte araştırmalar yapabilirler.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Internationalisation is the new challenge in which Turkish firms are trying to be successful in order to be the powerful players of the global market in the present and the future. However, there is a lack of information about the factors affecting the decisions of these important players in the global arena. This study is aimed to fulfil this information gap by explaining the reasons behind the strategic moves of Turkish firms in this everlasting chess game. As the literature suggests, the way of understanding the behaviours of Turkish firms abroad goes through resolving the relationships between the firm characteristics and entry mode choices of the firms. Moreover, the type of market research methods employed by Turkish firms before entering to new markets, how these firms differentiate each entry mode, how their international operations began and what their attitude is towards internationalisation are included in the study in order to make it a comprehensive framework. The government is able to use the results of the study in numerous ways in order to establish new policies for Turkish firms, which are active in international markets. On the other hand, Turkish firms planning to enter new markets can benefit from the research participants' views, thoughts and experiences, which are descriptively stated and analytically questioned in the study. Finally, academicians can perform complementary researchers based on the findings of this research about the factors affecting the internationalisation decisions of firms.