Etkin ücret hipotezi (yeni Keynesyen görüş) ve Türk imalat sanayii için test edilmesi ve etkin ücret eklentili Harris-Todaro Modeli
Efficiency wage hypothesis (new Keynesian view) and testing for the Turkish manufacturing industry, and Harris-Todaro Model with efficiency wage considerations
  1. Tez No: 102417
  2. Yazar: CENK GÖKÇE ADAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. IŞIL AKBAYGİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 316
Özet
HI oz Bu tez önce, Etkin Ücretler literatürü incelenmekte ve Etkin Ücret Teorisinin bazı uygulamalarının eleştirel değerlendirmesini yapmakta, Etkin Ücret Modelleri gibi, benzer öngörüleri olan diğer işgücü piyasası teorilerini anlatmakta ve Türk İşgücü Piyasası'nın güncel durumunu ve Türk İmalat Sanayi İşgücü Piyasası'nda 1960'lardan beri meydana gelen ana gelişmelere dair bir araştırma sunmaktadır. İkinci olarak, 1960-1996 dönemine ait, istihdam, reel ücretler, üretim, reel sermaye stokları ve reel ham madde fiyatlarına dair yıllık verileri kullanarak, Türk İmalat Sanayi İşgücü piyasasının yapısal davranışlarını incelemektedir. Bu değişkenler arasındaki uzun- dönem ilişkilerinin varlığı, geçerli bir Hata-Düzeltme Modeli (Error-Correction Model) için, Eşbütünsellik Analizi (Cointegrating Analysis) kullanılarak test edilmektedir. Böylece, elde edilen kanıt, Neo-klasik emek talebi teorisinin ve bu teorinin ortaya koyduğu 'denge' öngörülerinin, Türk İmalat Sanayi İşgücü Piyasası ile ilişkili olmadıklarını göstermektedir. Daha sonraki bölümler, Etkin Ücret Teorisinin 'doğrudan ' (direkt) ampirik testi ile ilgilidir. Diğer bir değişle, göreli ücret ve işsizlik düzeyinin efor, dolayısıyla da Türk imalat sanayi işgücü verimliliği üzerinde pozitif etkisi olabileceğini tartışır. Aynı zamanda bu çalışma, Etkin Ücret Teorisini oldukça destekleyen sonuçlara varmaktadır. Üçüncü olarak, işçilerin tutumlarının davranışsal göstergelerini inceler ve bunların verimlilik ile negatif bir ilişki içinde olup olmadıklarını araştırır. Bu amaçla ilkin, bir kaç işçi davranışı göstergesi hakkında aynı anda bilgi edinilmesini sağlayan işçi tutumlarının, verimlilik üzerindeki etkilerini ampirik olarak ölçen bir temel oluşturulur. Böylece, işçi davranışı ile verimlilik arasındaki ilişkiyi araştırmak, bize Türk İmalat Sanayi işgücü piyasasındaki Etkin Ücret varsayımları için destek sağlayacaktır. Etkin Ücret Modellerinin kaytarma versiyonu, ne işçiye öznel olarak değerlendirilmiş performanslara dayanan ödemelerin sıklıkla kullanımını ne de adil ücret kavramını çevreleyen sosyal normları açıklamaz. Bir sonraki aşamanız ise Zorlayıcı Anlaşmalar Teorisinin, temel etkin ücret modeline bu iki olguyu içerecek şekilde nasıl genişletebileceği gösterilmiştir. Son amacımız ise, Türk İşgücü Piyasasının ücret ve istihdam yapısını belirlemek amacıyla iki sektörlü etkin ücret eklentili Harris-Todaro Modeli oluşturulmuştur. Model, ekonominin biri kentsel kesim diğeri de kırsal kesim olmak üzere iki kesimden oluştuğunu varsayar. Kentsel kesimi imalat sanayi, kırsal kesimi de tarım sektörü temsil eder. Eğer ücret- verimlilik ilişkileri bazı sektörlerde diğer sektörlere göre daha büyük önem taşıyorsa 'İkili İşgücü Piyasaları 'ndan hareketle, birincil sektör olarak kabul edilen imalat sanayiinde işçilerin etkinliği emek eklentili (labour augmenting) nitelikte olduğu varsayılır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This dissertation first, surveys efficiency wage literature and attempts to critically evaluate some of its accomplishments, explores several labour market theories, which generate the some of the efficiency wage predictions, and gives the recent profile of Turkish Labour Market, and provides a survey of the main developments in the Turkish Manufacturing Labour Market since the 1960s. Secondly, it examines the behaviour of the Turkish manufacturing labour market using yearly data on employment, real wages, output, real capital stock, and real price of raw materials from I960 until 1996. The existences of long-run relationships between these variables are tested, using the cointegrating framework, for a valid Error Correction Model. The evidence demonstrates that the neo-classical theory of labour demand and its equilibrium predictions are not relevant for the Turkish manufacturing labour market. Then it is concern with the direct empirical test of the efficiency wage theory namely that relative wage and level of unemployment can have a positive effect on effort, hence, on labour productivity for the Turkish manufacturing sector, and finds results that are quite supportive of the theory. Thirdly, this dissertation investigates the behavioural indicators of worker attitudes to establish whether they are negatively associated with productivity. To achieve this, we establish a basis to measure empirically the effects of worker attitudes on productivity that incorporates information on several indicators of worker behaviour simultaneously. However, looking for the relationship between worker behaviour and productivity provides some additional support for the efficiency wage consideration in the Turkish manufacturing labour market. The shirking version of efficiency wage models does not include the pay based on subjectively assessed performance of workers and could not explain surrounding the social norms affair wage concept. Our next step is to incorporate these two facts into the efficiency wage model within the framework of self-enforcing agreements. Our final purpose is to construct the two-sector Harris-Todaro Model with efficiency wage considerations to determine wage and employment structure for the Turkish Manufacturing Labour Market. Then, we examine briefly the effect of a number of changes in the parameters of the model on equilibrium. The model assumes that economy is divided into an urban manufacturing sector and rural agricultural sector. Efficiency wage models can explain why primary sector firms pay more than market- clearing wage in the dual labour market.