Basketbolda beslenme (Üniversite düzeyindeki bayan ve erkek basketbolcuların beslenme bilgileri ve alışkanlıklarının belirlenmesi)
Nutrition in basketball
- Tez No: 102453
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAKUP YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmanın amacı; üniversiteler düzeyindeki bayan ve erkek basketbolcularm beslenme alışkanlıklarının incelenmesidir. Bu amaçla; yaşlan 17 ile 27 arasında değişen50 bayan, 62 erkek sporcu olmak üzere toplam 112 basketbolcudan ibarettir. Anket grubunu oluşturan denek grubu aktif olarak basketbol sporu yapan kişilerden seçilmiştir. Bu araştırmada sporcuların besin öğeleri olan karbonhidratlar, proteinler, yağlar, vitaminler, mineraller ve suyun sporcu performansmdaki önemlilik düzeyi ortaya konulmaya çalışılmıştır. Beslenmenin basketbolcu gelişimine faydalan, basketbolcu sağlığına ve fiziksel başanya etkileri ve özellikle minerallerin sporcu performansı üzerindeki etkileri araştınlmıştır. Enerji ve egzersiz konusunda, enerji depolanması, enerjinin kullanımına değinilmiştir. Müsabaka döneminde beslenmenin özellikleri araştırılmaya çalışılmıştır. Şekerli su, glikoz alımı ve karbonhidrat yükleme işleminin nasıl olduğu, karbonhidrat yüklemenin özellikleri, sakıncalan, yararlan araştınlmaya çalışılmıştır. Karbonhidrat yüklemede dikkat edilmesi gereken özellikler göz önünde bulundurulmuştur. Müsabaka sonrası ise, kaslarda boşalan enerji depolannın doldurulması, enerji tüketimine değinilmiştir. Sonuç olarak; basketbolcular için gerekli bütün beslenme alışkanlıklan ve bilgi düzeylerinin belirlenmesi tez konumuz içinde açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is based on habitual eating of university team basketball players during the competition or matches. For this purpose; there are 112 basketball players who are 62 basketball man, are 50 basketball women players between the age of 17 and 27 years old. The researcher groups are chosen from the active basketball players. In this research carbohydrates, proteins, lipids, vitamins, minerals and effects of waters on sports man and woman are used as eating developing on basketball players performance, health and physical success. Also researcher investigates that how mineral effects on basketball players performance. There is a research about with energy and exercise with using energy. During the competition how effected performance water with sugar, intake of glucose and over dose using of carbohydrates. Features of carbohydrate intake objections of carbohydrate intake benefitals are observed. After the competitions focus on research about, how empty storage of energy filled with storage of energies types of consumption of energies. As a result; we tried to explain that how is to be nourished habits and features of eating on basketball players in this investigation.