Niğde Üniversitesi güreş takımındaki güreşçilerin kısa sürekli kilo düşmeleri sonucu motorik özelliklerinde meydana gelen değişiklikler
The effect of short time losing weight and effect of performance and motoric factors in wrestlers
- Tez No: 102452
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAKUP YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı, kilo düşen güreşçilerin kilo kayıpları ite birlikte vücutlarında ve motorik özelliklerinde meydana gelecek değişiklikleri tespit ederek nasıl kilo kaybedecekleri konusunda çözümler üretmektir. Bu amaçla Niğde Üniversitesi serbest ve grekoromen güreş takımında 16 erkek güreşçi üzerinde çeşitli testler uygulandı(Vüeut ölçümleri ve motorik testler). Deneklerin tümü elit seviyedeki güreşçilerden oluşmaktadır. Denekler 1999-2000 dönemi Türkiye üniversiteler arass güreş şampiyonası öncesi bir aylık kampa alınmış kampın başlangıcında kilo düşmeleri öncesi ilk testler uygulanmıştır. Kampın sonrasında müsabaka tartısına kadar fazla kilolarını düşmeleri istenmiştir. Kilo kaybı sonrası ikinci testler uygulanmıştır. İki test arasındaki fark T testi ile hesaplanmış anlamlılık düzeyi olarak t=0,05 seçilmiştir. Yapılan ölçümler ve uygulanan testler sonucunda ilk dört sıklet olan 54, 58, 63, 69 kilogram güreşçilerin düştükleri kilo oranlarının yüksek olduğu ve uygulanan testler sonucunda anlamlı farklar oluştuğu görüldü. İkinci dört sıklet olan 76,85,97,130 kilogram güreşçilerin ise kilo düşme oranlarının düşük olduğu buna bağlı olarak ta testler arasında anlamlı farklar olmadığı tespit edildi. Sonuç olarak kısa sürede kilo düşen deneklerin motorik özelliklerinde anlamlı değişiklikler oluşmuş, bu da deneklerin performanslarını olumsuz yönde etkilediği sonucunu ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this work is to produce solvings about how they will become thin by finding changes that occur at their bodies and motorical characteristics together their kilos losing of wrestlers that become thin. By this aim,16 men wrestlers of free and grekoromen wrestling team at Niğde University were tested(body measures motorical tests ). All the test subjects consist of elite level wrestlers. Test subjects are taken to one monthly camp bifore 1999-2000 period wrestling champion among the Universities of Turkey first tests were practised before their becoming thin at the beginning of the camp.After the camp, until competition scale, be coming excess thin was wanted from them. After the loss of kilos, second tests were practised. The difference between two tests was reckoned with