Çeşitli organik maddelerin klorürlü ortamda alüminyum korozyonu üzerine inhibisyon etkilerinin incelenmesi
Inhibition effects of some organic substances on the corrosion of aluminum in chloride containing media
- Tez No: 155823
- Danışmanlar: PROF.DR. MÜBECCEL ERGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
çeşitli organik maddelerin klorürlu ortamda alüminyumun korozyonu üzerine inhibisyon etkilerinin incelenmesi ( Yüksek Lisans Tezi ) Tijen TÜVÜR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ekim 2004 ÖZET Genel olarak, malzemelerin çevre ile olan elektrokimyasal reaksiyonları sonucu bozunmaları olarak tanımlanan korozyon büyük ekonomik kayıplara neden olmaktadır. Korozyonu önlemenin en önemli yollarından biri korozif ortama inhibitor eklemektir. Bu çalışmada, 200 ppm klorür iyonu içeren 25°C deki nötr ortamda bulunan % 98 alüminyum, % 1,2 silisyum, % 0,14 kükürt, % 0,6 demir içeren alüminyumun korozyonu üzerine sodyum kromat, N-lauroylsarcosine (NLS), askorbik asit (vitamin C), lineer alkil benzen sülfonat (LABSA), triton-X, riboflavin (vitamin B2) ve bu maddelerle hazırlanan karışımların inhibitor etkinlikleri araştırılmıştır. Korozyon hızları katodik polarizasyon eğrisinin korozyon potansiyeline ekstrapolasyonu ve lineer polarizasyon direnci yöntemleri ile belirlenmiştir. Belirlenen korozyon hızlarından yararlanılarak inhibitor etkinlikleri hesaplanmıştır. Kromat iyonunun 7 ppm konsantrasyonda alüminyumu % 93 ifitrrtoe ettiği belirlenmiştir. Fakat kromatlar yüksek toksik özelliğe sahiptirler ve çevreye büyük zararlar vermektedirler. Bu sebeple kromatların yerini alabilecek ekolojik bileşikler araştırma yoluna gidilmiştir. Sonuç olarak, tekli inhibitor çalışmalarında, 400 ppm NLS ile % 92, 400 ppm askorbik asit ile % 99, 600 ppm LABSA ile % 94, 100 ppm riboflavin ile % 76inhibitor etkinliklerine ulaşılmıştır. İkili karışımlarla yapılan çalışmalarda da tekli inhibitor karışımlarına alternatif olabilecek karışımlar belirlenmiştir. Bilim Kodu : 603.02.01 Anahtar Kelimeler : Korozyon, inhibitor, Alüminyum, sodyum klorür, Tafel ekstrapolasyonu yöntemi Sayfa Adedi : 129 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Mübeccel Ergun
Özet (Çeviri)
Ill INHIBITION EFFECTS OF SOME ORGANIC SUBSTANCES ON THE CORROSION OF ALUMINUM IN CHLORIDE CONTAINING MEDIA (M.Sc. Thesis) Tijen TÜVÜR GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY October 2004 ABSTRACT Corrosion, which is defined as the electrochemical reaction of materials under environmental conditions, may cause big economical losses. One of the most important ways to prevent corrosion, is the addition of inhibitors to the corrosive media. In this study, the inhibition effect of chromate, N-lauroylsarcosine (NLS), ascorbic acid (vitamin C), linear alkyl benzene sulfonates (LABSA), triton-X, riboflavin (vitamin B2) and mixtures of these substances on the corrosion of aluminum having 98 % aluminum, 1,2 % silisium, 0,14 % sulfur, 0,6 % iron in neutral solution containing 200 ppm NaCI were investigated at 25°C. The corrosion rates were determined with the use of Tafel extrapolation and linear polarization resistance method, inhibition effect of each substance was calculated by the use of the determined corrosion rates. The inhibition effect of chromate was found to be 93 % when added in an amount equal to 7 ppm to corrosive media. But chromates are highly toxic and their use produces serious environmental hazards. Consequently, an intense research effort is being undertaken to replace chromates by more ecological compounds. In conclusion, for the one component inhibitor studies, the inhibitor effects were found to be 92 % for solution containing 400 ppm NLS, 99 % for 400 ppm ascorbic acid, 94 % for 600 ppm LABSA and 76 % for 100 ppm riboflavin. From theIV studies with binary inhibitor mixtures, it was observed that some mixtures can be a good alternative to one component inhibitor mixtures. Science Code : 603.02.01 Key Words : Corrosion, Inhibitor, Aluminum, Sodium chloride, Tafel extrapolation method Page Number : 129 Thesis Supervisor : Prof. Dr. Miibeccel Ergun