Biyoproses simulasyon programı
  1. Tez No: 10253
  2. Yazar: UÇKUN BAKKALOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜHA SÜKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Özet yok.
Özet (Çeviri)
VII RB5TR0KT Biyoproses simulasyonlarında biyolojik bir sistemin davranışa bilgisayara uygulanabilir matematiksel denkliklerle anlatıl makta, Liretimin model lenmesi sırasında gerçek üretim sonuçla rı, deneysel veriler ve bunlar arasından seçilen parametre lerle endüstriyel üretim yaklaşımı elde edilmektedir. Runge - Kutta matematik modeli üzerinde monod bağıntısı kul lanılarak SÎM I simulasyon programı ile ikincil metabolit üretimi gerçekleştirilmiştir. Oksijen transfer katsayısı, mo del üzerinde, hava akis hızı, karıştırıcı hızı ve fermantas yon sıvısının hacmi ile orantılı olarak program içinde hesap lanmıştır. Spesifik ürün oluşum hızından prosesin verimliliği hesaplanmış ve 0.03 kg/m3. h olarak bulunmuştur. Maliyet he saplamaları sonucu prosesin karlılığı 1189. 98 TL. olarak bu lunmuştur. Spesifik olmayan bir ikincil metabolit üretimini hedef alan SİM II programında prosesin verimliliği 0. £0 Kg/m3. h, karlılığı 11£73.67 TL. olarak bulunmuştur. Yakın gelecekte, simulasyon programları ile geliştirilen dü şük maliyetli, biyoproses üretim tekniklerinin pilot üretim lerin yerini alacağına inanılmaktadır.VIII ABSTRACT In bioprocess simulations, behavior of a biological system can be defined as a differential equations which can applied in computers. When modelling a production, real production and experimental outputs and with the parameters chosen among them, real industrial production approach can be obtained. The rnonod relation is. used to realise the secondary metabo lite production with SIM I simulation program on the mathema tical nonlinear model of Runge - Kutta. Transfer coefficient of arı oxygen is calculated, in the prog ram, proportional with air flow rate, impeller speed, and the vo 1 ume of a f er rnant at i on liquid on the model. The productivity of a process is calculated and found 0.03 kg/rn3. h from the spesific product formation rate. Profitabi lity of a process is found 1189.98 TL. On SIM II program aim ing a nonspesific secondary metabolite production, producti vity of a process is calculated 0. £0 Kg/m3. h, and profitability is 11 £73. 67 TL. In the near future, it is expected that the low cost biotech- nological process simulation programs will replace pilot sca- 1 ed prod uct i ons.