Ses [Film (VHS video kaset)]
Sound
- Tez No: 102535
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BÜLENT VARDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
ÖZET Otorite toplumsal hayata geçilen ilk günden itibaren insanın uğraş alanı olmuştur. Bu çalışmanın konusu otoritedir. Tez filmim otorite üzerine kurulmuştur. Filmde klasik bir anlatımdan çok, değişik, simgeler üzerine kurulu sade bir anlatımı tercih ettim. Öykü tek mekanda geçmektedir. Öykünün tek mekanda geçmesi, otoritenin ağırlığının, şiddetinin anlaşılması içindir. Otoriteyi simgelemesi için bir lamba,“ampul”seçtim. Bunu seçmemin nedeni, ampulün ışık olarak bulunulan ortamı aydınlatması ve her zaman yüksekte olmasındandır. Adam ve lamba, otorite ve birey, birbirlerini tamamlarlar. İkisi de birbirlerine bağlanmışlardır. Ben bu bağlanmayı ve bunun getirdiği sakıncaları, bireyin içine düştüğü açmazları anlatmak istedim. n
Özet (Çeviri)
SUMMARY Authority has been one of the most problematic topics since humanity met with soceital life. The subject of my work is authority. My thesis film deals with the issues of authority In my film, I prefered a simple pattern of narration based on various symbols rather than a classical manner. The plot unfolds at one location. The use of one location is aimed at highlighting the violence and weight of authority. As a symbol of authority, I chose a lamp -“a bulb”because teh electric bulb enlights teh place and is always located at the top. The man and the lamp. Authority and individual, these are complementary of each other. Both are deeply integrated. I wanted to tell this integration and the dilemmas the individual suffers due to this. m