Deri atık suyunun biyolojik arıtımında rol oynayan bazı mikroorganizmaların saptanması
- Tez No: 10269
- Danışmanlar: PROF. DR. SANVER EKMEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
-62- 5. ÖZET Çalışmamızda aktif çamur metodu kullanarak, deri atık suyunu temizleyen bir arıtma tesisinden aktif çamur örnekleri alınmış, kimyasal ve mikrobiyolojik incelemeleri yapılmıştır. Böylece esas itibariyle deri atık suyunun biyolojik arıtımın da rol oynayan bazı mikroorganizmaların saptanması amaçlanmıştır. Çalışmamız sonucunda üç farklı Pseudomonas türü, 2 farklı Micrococcus türü, l'er tane Sorcina, Aerococcus, Branhamella ve Proteus türü Amonif ikasyon yapan bakteriler olarak izole edilmişlerdir. Nitrif ikasyonun ilk aşamasında, 1 Nitrobacter ve l'de Nitrocystis türü Nitrit bakterileri olarak izole edilmiştir. Nitrif ikasyonun ikinci aşaması sayılan ve nitriti, nitrata oksitleyen bakterilerden ise,l Nitrobacter ve 1 Nitrocystis türü saptanmıştır. Deri endüstrisi atık sularındaki sülfürün biyolojik indirgenmesinde ise dört farklı Thiobacillus türü bulunmuştur. Deri endüstrisi atıksularını temizleyen arıtma tesisinin, giriş, 2. çökeltim havuzu ve çıkış sularından örnekler alın mış ve tesisin % BOI (Biyolojik Oksijen İhtiyacı), % KOI (Kimyasal Oksijen EHtiyacı) ve % AKM ( Askıda Katı Madde) sonuçları ortaya konmuştur. Bu arıtma tesisinde BOI verimin % 90-95, KOI verimin ise % 85-90 değerlerinde olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
-63- 7. SUMMARY In our study, active sludge samples have been taken from waste sater refinery of leather industry, and these samples have been chemically and microbiologically analized by using active sludge methods. We especially dimed to determine some microorganisms which play an important role at the biochemical refining of waste waters of leather industry. At the end of our study ; threes-different specieses of Pseudomanas,two different species of Micrococcus, and one species each sarcina, Aerococcus, Branhamella and have Proteus been isolated as species of organisms which form Ammonif icat ion. At the first step of nitrification, one species relating to nitrobacteria and one species relating to Nitrocystis have been isolated as nitride bacteria. One the other hand, one species of Nitrobacteria and one species of Nitrocystis have been determined at the second step of nitrification, that is to say bacteria groups which oxidize nitride to nitrate. In the biochemical reduction of sulfur in the waste waters of leather industry four different specieses of Thiobacillus have been observed. Samples have been taken from the second precipitate receiver at the entry and exit waters of refinery of Leather Industry Waste Waters and the results of BOD (Biochemical Oxygen Demand), COD (Chemical Oxygen Demond) and SSM (Suspended Solid Materyal) percentages in the refinery have been determined. In this establismint we home found BOD effi ciency as 90-95 percent and COD efficiency as 85-90 percent.-64- Deri endüstrisi atıksularını temizleyen arıtma tesisinin, giriş, 2. çökeltim havuzu ve çıkış sularından örnekler alınmış ve tesisin % BOI (Biyolojik Oksijen ihtiyacı), KOI (Kimyasal Oksijen ihtiyacı) ve AKM (Askıda Katı Madde) sonuçla rı ortaya konmuştur. Bu arıtma tesisinde BOI verimin % 90-95, KOI verimin ise % 85-90 değerlerinde olduğu saptanmıştır.