Tip 1 spinal dural arteriovenöz fistüllerde endovasküler tedavi
Endovascular treatment of type 1 spinal dural arteriovenous fistulas
- Tez No: 102684
- Danışmanlar: PROF.DR. CİVAN IŞLAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
SDAVF sinir kökü kılıfında dura yaprakları içinde yerleşmiş, arteryel ve venöz sistemler arasındaki fistülöz, pleksiform bağlantılardır. Bir veya daha fazla radiküler arterden beslenir ve dilate olmuş perimedüller leptomeningeal venöz pleksusa direne olurlar. Tip 1 malformasyonlar olarak ta bilinen SDAVF' ler spinal kordu etkileyen en sık vasküler malformasyonlardır. Tüm spinal AVM' lerin % SOlni oluştururlar. SDAVF' ler sıklıkla torakolomber, nadiren sakral bölgede görülürler. AV şant sonucu koronal pleksusa relatif olarak yüksek basınçlı akımın olması ve geniş bir alanda kesitsel olarak venöz drenajın bozulması sonucu spinal kordun normal perfüzyonu bozulur. Ödem ve ilerlemiş olgularda gelişen iskemik hasar sonucu alt ekstremitelerde aşağı ve yukarı motor nöronlar etkilenir. Hastalarda klinik olarak motor ve sensoryal defisitler sonucu progresif myelopati, barsak-mesane disfonksiyonu ve seksüel sorunlar oluşur. Tedavi esas olarak intradural arteriovenöz şantın embolizasyon veya cerrahi ile eliminasyonunu içerir. Bu lezyonlarda, likit embolizan ajanlar kullanılarak yapılan endovasküler embolizasyon; ilk uygulanması gereken, çok güvenli ve yüksek başarı oranlarına sahip bir tedavi yöntemidir.
Özet (Çeviri)
SDAVFs usually consist of a small,solitary fistula within the dural root sleeve, at the level of the intervertebral foramen fed by dural branches of segmental radicular arteries and drained by an arterialized vein into the coronal venous plexus. SDAVFs(also known as type I malformation) are the most common spinal vascular malformations, constituting 80% of all spinal AVMs. SDAVFs usually occur in the thoracolumbar region and rarely in the servical region. Shunting of blood at relatively high pressure into the coronal plexus impairs venous drainage in a large cross-sectional area of the cord with consequent diminishing of the normal perfusion of spinal cord. Oedema and, in the must advanced cases ischaemic damage will follow as a consequence of this and give rise to a clinical picture of mixed upper and lower motor neuron deficit in the lower limbs. Treatment has been focused on the elimination of intradural arteriovenous shunting by either embolization or surgery. With advancements of variable stiffness microcatheters and angiographic equipment and with the use of diluted NBCA under flow control, embolization of SDAVF has become an extremely safe and highly successful method of treatment.