Sirozlu hastalarda bölgesel beyin perfüzyon değişikliklerinin Tc 99m HMPAO SPECT ile değerlendirilmesi
Evaluation of rCBF by Tc99m HMPAO SPECT in patients with cirrhosis
  1. Tez No: 102704
  2. Yazar: SERPİL ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HALİL KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Hepatik ensefalopati, kronik karaciğer hastalığının en önemli nöropsikiyatrik komplikasyonudur. Fazla protein alımı, gastrointestinal kanamalar ve sedatif kullanımı ensefalopati gelişimini kolaylaştırıcı faktörlerdir. Bu çalışmadaki amacımız karaciğer sirozu olan hastalarda bölgesel beyin perruzyon değişikliklerini değerlendirilmektir. Çalışmaya hepatik ensefalopati tablosunda olmayan, karaciğer sirozlu 30 hasta alındı. Child-Pugh sınıflamasına göre gruplandırılan hastaların 7 tanesi A, 11 tanesi B ve 12 tanesi C grubunda idi. Kontrol grubu, yaşlan hasta grubu ile benzerlik gösteren, 20 sağlıklı bireyden oluşturuldu. Hastalara ve kontrol vakalarına 20 mCi Tc99m-HMPAO enjeksiyonundan sonra SPECT beyin perfîizyon çalışması yapıldı. Serebelluma göre normalize edilmiş bölgesel serebral uptake değerleri hesaplandı. Child-Pugh A grubundaki hastalarının incelenen beyin bölgelerinin bir çoğunun perfüzyonunda, kontrol grubu ve diğer gruplardaki hastalannkine göre belirgin derecede azalma izlendi ((P0,05). Hastalık derecesi daha ileri olan grupta bölgesel beyin perfüzyonunun iyi olması nedeniyle, sirozlu hastalardaki beyin perruzyon bozuklıklarının hepatik ensefalopati gelişiminden sorumlu olamayacağı ve hastalığın gelişimi sırasında oluşan bazı hematolojik değişikliklerin beyin perfüzyonunu iyileştirici yönde etki gösteriyor olabileceği sonucuna varıldı. 53
Özet (Çeviri)
SUMMARY Hepatic encephalopathy is the most crucial neuropsychiatric complication of chronic liver disease. Various precipitating factors such as diatary protein intake, gastrointestinal haemorrhage and sedatives play a part in the development of hepatic encephalopathy. The aim of this study was to evaluate the alterations of regional cerebral blood flow in subjects with liver cirrhosis. Thirty patients with liver cirrhosis were enrolled in this study. None of them exhibited advanced hepatic encephalopathy at the time of examination. Child-Pugh classification of the patients was as follows: Group A, 7 patients; Group B, 1 1 patients; and Group C, 12 patients. The control group consisted of 20 age-matched healthy subjects. SPECT brain perfusion study was performed by injection of 20 mCi Tc99m-HMPAO. The regional cerebral uptake values normalised by cerebellum was calculated. Significant rCBF reductions were found in the most of the assayed regions of patients in Child-Pugh A group, as compared to controls and the other Child-Pugh groups ((P0,05). As a result, because the rCBF is negatively correlated with severity of the disease, brain perfusion disturbance could not responsible for the development of hepatic encephalopathy. Furthermore, some haematologic changes occuring on the course of the disease may have a compensatory effect on the brain perfusion. 54