Düzce Üniversitesi araştırma ve uygulama hastanesi enfeksiyon hastalıkları polikliniğine başvuran viral hepatitli hastaların epidemiyolojik analizi
Epidemiological analysis of patients with viral hepatitis of applicant to infectious disease outpatient in Duzce University research and training hospital
- Tez No: 394017
- Danışmanlar: PROF. DR. DAVUT ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada; Düzce Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Polikliniğinde 2000 yılından 2013 yılına kadar takip edilen viral hepatitli hastaların dosyalarının üzerinden retrospektif olarak incelenerek; bu hastaların epidemiyolojik analizinin yapılması amaçlanmıştır. Bu dönemde takip edilen, akut hepatit A olan hasta sayısı 20 olup, bu hastalar genç erişkin hastalardır. Hepatit E hastasına hiç rastlanılmamıştır. Kayıtlı kırk altı akut hepatit B hastası da genelde genç hastalardır. Bu dönemde, 189 kronik hepatit B hastası ve 1212 inaktif HBV taşıyıcısı takip edilmiştir. Bu hastalarda bulaş açısından risk faktörü olarak diş çekimi öyküsü ön planda karşımıza çıkmaktadır. Hastaların önemli bir kısmının ailesinde viral hepatitlerle ilişkili çeşitli durumlar gözlenmektedir. Kronik hepatit B tedavisinde lamivudin, tenofovir en çok kullanılan ilaçlardır. Ancak klasik ve pegile interferonlar beraber ele alındığında, interferonlar da tedavide çok kullanılmıştır. Bu dönemde, HCV enfeksiyonu ile takip edilen 175 anti HCV pozitif hasta ve 88 kronik hepatit C hastası bulunmaktadır. Bu hastalarda da, HBV enfeksiyonunda olduğu gibi risk faktörü olarak diş çekimi sık görülmektedir. HCV enfeksiyonu HBV enfeksiyonundan farklı olarak, kadınlarda erkeklerden daha fazla bulunmuştur. Kronik hepatit C olan ve genotipleri bakılan hastaların çoğunda genotip 1b'dir. Kronik hepatit C olan hastalarımızın sayısı anti HCV pozitif hasta sayısına oranlandığında, literatürdeki kronik C hepatiti oranından düşük kronik hepatit C oranımız var görünmektedir. Anti HDV pozitif olan hasta sayımız 6, karaciğer sirozu olan hasta sayımız 32, karaciğer kanseri olan hasta sayımız 7'dir. Sonuç olarak; polikliniğimizde takip edilen viral hepatitlerin epidemiyolojisinde Dünya ve ülkemiz verilerine uyan bulgular yanında, uymayan bulgular da vardır. Uyumlu olmayan bulgular bölgesel farklılıklardan kaynaklanıyor olabilir.
Özet (Çeviri)
In this study; it is intended to do the epidemiological analysis of these patients examined retrospectively over the file of in viral hepatitis patients were followed from 2000 to 2013 for Infectious Diseases Outpatient Clinic of Düzce University Research and Training Hospital. In this period followed, the number of patients with acute hepatitis A is 20, these patients are young adult patients. Hepatitis E has not been observed in any patient. Registered forty-six patients with acute hepatitis B are also usually younger patients. In this period, 189 patients with chronic hepatitis B and 1212 inactive HBV carriers were followed. Tooth extraction history as a risk factor in terms of infected in this patients emerges in the fore ground. Various conditions associated with viral hepatitis in the family of a significant proportion of patients are observed. Lamivudine, tenofovir in the treatment chronic hepatitis B most widely used drugs. However, when taken together classic and pegylated interferons; interferons are used much in therapy. In this period, 175 anti HCV positive patients and 88 chronic hepatitis C patients of followed by HCV infection are available. Tooth extractionas as a risk factor such as in HBV infection in these patients frequently seen. Unlike HBV infection, HCV infection was significantly higher in women than men. Most of the patients studied for genotypes and patients with chronic hepatitis C are genotype 1b. When the proportion of the number of patients with anti HCV positive for the number of patients with chronic hepatitis C, the rate of chronic hepatitis C in the literature seem to have lower our rate of chronic hepatitis C infection. The number of our patients with anti HDV positive are 6, the number of our patients with liver cirrhosis are 32, the number of our patients with liver cancer are 7. As a result; there are also do not meet findings with the inclusion of findings conform to world and our country data for the epidemiology of viral hepatitis followed in our outpatient clinic. Non-compliant findings may be due to regional differences.