Karaciğer sirozlu hipogonad erkek hastalarda topikal testosteron jel tedavisinin etkileri
Effects of topical testosterone gel treatment in hypogonadal men with liver cirrhosis
- Tez No: 224514
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YÜCESOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Gastroenteroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giris ve amaç: Hipogonadizm sirozlu erkek hastalarda etiyolojiden bagımsız olarak,ileri kronik karaciger hastalıgında sıkça karsılasılan, klinige küçük testis, düsüktestosteron seviyesi, libido kaybı, impotans, jinekomasti ile yansıyan bir klinik tablodur.Portosistemik santlar androstenedionun östrojene aromatozisyonunu artırmaktadır.Artmıs östrojen düzeyi luteinizan hormon (LH) sekresyonunu suprese etmek suretiyletestosteron düzeylerini düsürmekte ve hipogonadizme yol açmaktadır. Kronik karacigerhastalıgı dısı hipogonad erkeklerde yapılan çalısmalarda testosteron jel tedavisinin kasgücü, kemik mineral dansite (KMD) ve vücut kompozisyonu üzerine olumlu etkileribildirilmistir. Bu çalısmada topikal testosteron replasmanının karaciger sirozluhipogonad erkek hastalarda kas gücü, KMD, vücut kompozisyon parametreleri vejinekomasti üzerine etkilerinin arastırılması amaçlanmıstır.Gereç ve yöntem: Çalısmaya 14 viral etyolojili, 2 kriptojenik olmak üzere serumserbest testosteron düzeyi
Özet (Çeviri)
Introduction and aims: Hypogonadism characterised by low serum testosterone level,loss of libido, small testes, impotence and gynecomastia is a common clinical situationin advanced chronic liver dieases of men independent from the ethiology. Portosystemicshunts contribute to hypogonadism by increasing aromatization of androstenedione toestrogen. Elevated levels of estrogen suppresses luteinizing hormone (LH) secretion thatleads to decreased testosterone levels and hypogonadism. Beneficial effects of topicaltestosterone gel treatment on muscle strength, body composition and bone mineraldensity (BMD) have been demonstrated previously in hypogonadal men withoutchronic liver dieases. The current study was aimed at assessing the efficacy and safetyof topical testosterone replacement (TTR) on muscle strength, BMD, body compositionand gynecomastia in hypogonad men with liver cirrhosis.Methods: Sixteen hypogonad male cirrhotic patient (14 with viral ethiology, 2criptogenic cirrhosis) have been included. Abdominal USG and/or MRI were performedto exclude hepatocellular cancer. Serum levels of liver enzymes, free testosterone (fT),total testosterone (tT), sex hormone binding globulin (SHBG), estradiol (E), FSH(follicule stimulating hormone), LH, prolactin (P), prostate spesific antigen (PSA) and-fetoprotein (AFP) were detected. Bioavailable testosterone (bT), free androgen index(FA1) and E/tT level were calculated. BMD was measured by DEXA in the femoralneck (FN) and lumbar spine (LS) regions. Muscle strength was detected with hydrolicdynamometer from the dominant hand. The patients underwent standart anthropometricmeasurements including assessment of skinfold thickness from triceps, biceps,subscapular and suprailiac sites using Harpenden Skinfold Caliper. Testogel 50 mg/daywas administered for 6 months. Liver enzymes, hormon profiles and muscle strengthwere evaluated every month. Body composition parameters, BMD and gynecomastiawere measured before and after 6 months of TTR.Results: Twelve patient completed the study; 4 in Child A, 7 in Child B and 1 in ChildC. Serum fT level was significantly elevated (5.81±2.88 pg/ml; 16.51±11.42 pg/ml,p=0.002). FAI, bT and tT levels were elevated and SHBG, E and E/tT levels weredecreased without a significant difference. FSH (7.37±5.22 mIU/ml; 4.09±3.34 mIU/ml,p=0.014) and LH (7.37±2.83 mIU/ml; 3.06±2.50 mIU/ml, p=0.001) levels weresignificantly suppressed according to baseline.