Görüntüleme yöntemleri rehberliğinde kemik ve yumuşak doku lezyonlarına uygulanan perkütan iğne biyopsilerinin tanı değeri
The Diagnostic value of percutaneus needle biopsies in bone and soft tissue lesions under guidance of imaging modalities
  1. Tez No: 102720
  2. Yazar: COŞKUN KIVRIKKAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FÜRUZAN NUMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Amaç: Ultrasonografı ve Bilgisayarlı Tomografi eşliğinde ince iğne aspirasyon, kesici ve delici iğne biyopsilerinin kemik ve yumuşak doku lezyonlarındaki tanı değerlerini incelemektir. Gereç ve yöntem: 16'sı ultrasonografi, 147' si bilgisayarlı tomografi eşliğinde olmak üzere toplam 163 hastada biyopsi işlemi gerçekleştirildi. Hastaların 33'ünde ince iğne aspirasyon, 57'sinde kesici iğne (tru-cut), 45'inde delici iğne (trephine) biyopsisi uygulandı. 21 hastada ince iğne aspirasyon ve kesici iğne, 5 hastada ince iğne aspirasyon ve delici iğne, 1 hastada delici iğne ve kesici iğne, 1 hastada ise ince iğne aspirasyon, kesici ve delici iğne biyopsileri yapıldı. Bulgular: 163 hastanın 123'ünde (% 75) spesifik tanı açısından yeterli sonuç elde edildi. Tüm hastalardaki üç farklı biyopsi yöntemi ile elde edilen sonuçları inceleyecek olursak; ince iğne aspirasyon biyopsisi yapılan 60 hastanın 40' ında (%66), kesici iğne biyopsisi yapılan 80 hastanın 67'sinde (%83) ve delici iğne biyopsisi yapılan 52 hastanın 32'sinde (%61) tanıya ulaşıldı. Sitopatolojik sonuçlar hastaların 20'sinde enfeksiyon, 2'sinde lenfoma, 47'sinde metastaz, 48'inde primer kemik (n:31) ve yumuşak doku (n:17) tümörü, 1'inde miyositis ossifıkans, 1'inde ganglion kisti, 1'inde dejeneratif kist, 1'inde Brown tümörü ile uyumlu idi. 2 hastada ise malign lezyon ekarte edildi. Hiçbir hastada major komplikasyon gelişmedi. Sonuç: Radyolojik modaliteler eşliğinde yapılan perkütan biyopsiler, cerrahi biyopsiye göre daha az invaziv ve komplikasyon oranı düşük işlemlerdir. Yeterli materyal elde edildiğinde hastaların tedavi protokolü belirlenebilmekte, konservatif ve cerrahi tedavi seçimi yapılabilmektedir. Bu nedenle primer kemik veya yumuşak doku tümörü düşünülen, neoplazik veya enflamatuar proçes ayırımı yapılamayan lezyonlarda tanı açısından cerrahi açık biyopsi öncesi perkütan biyopsiler tercih edilmelidir. 49
Özet (Çeviri)
SUMMARY Aim: To evaluate the diagnostic values of US and CT guided fine needle aspiration, tru-cut and trephine biopsies in the diagnosis of bone and soft tissues lesions. Material and Methods: 16 US and 147 CT guided biopsies were performed in 163 patients. Fine needle aspiration biopsy was performed in 33 patients while tru-cut biopsy performed in 57 and trephine biopsy in 45 patients. In 21 patients both fine needle aspiration and tru-cut needles in 5 fine needle aspiration and trephine needles in 1 patient tru-cut and trephine needles and in 1 patient fine needle aspiration tru-cut and trephine biopsy needles were used. Results: In 123 out of 163 (75%) patients sufficient material was obtained for a specific diagnosis. When reviewing the results obtained with three different biopsy technique in all the patients; a diagnosis has been achieved in 40 of 60 (66%) fine needle aspiration, 67 of 80 (83%) tru-cut needle and 32 of 52 (61%) trephine needle biopsies. Cytopathologic results were infection in 20, lymphoma in 2, metastases in 42, Primary bone (n=31) and soft tissue (n=17) tumors, myositis ossificans in 1, ganglion cyct in 1, degenerative cyst in 1 and brown tumor in 1 patient. In 2 patients malignancy was excluded. Major complications did not occur in any of the patients. Conclusion: Biopsies performed underguidance of radiologic modalities are less invasive and have low complication rates compared to surgical biopsies. With a sufficient material, the treatment protocol of the patients and conservative and surgical treatment approaches can be made. Therefore percutaneous biopsies are preferred before surgical open biopsies in patients with suspicious primary bone and soft tissue tumors, and in patients in which neoplastic or inflammatory process differentiation can not be made. 50