Meme lezyonlarının ayırıcı tanısında ekokontrast power doppler ultrasonografi
Ecocontrast power doppler ultrasonography in the differentation of breast lesions
- Tez No: 102725
- Danışmanlar: ÖĞR.GÖR. AYŞEGÜL ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
67 VII. ÖZET Amaç: Meme lezyonlarında, ultrason kontrast ajanı (Levovist® ) kullanılarak yapılan power Doppler ultrasonografinin malign-benign ayırıcı tanısında mammografi - gri skala ultrasonografi kombinasyonuna katkısının belirlenmesi. Materyal ve Metod: 29 olguda 29 meme lezyonu intravenöz Levovist® enjeksiyonu öncesi ve sonrasında vaskülarite özellikleri yönünden power Doppler ultrasonografi ile incelendi. Kesin tanı 25 lezyonda histopatolojik olarak, dört olguda ise, 9 ay-2 yıl arasında değişen klinik ve radyolojik takip ile konuldu. Mammografi - gri skala ultrasonografi kombinasyonu ile kontrastsız ve kontrastlı power Doppler inceleme sonuçları duyarlılık ve özgüllükleri yönünden karşılaştırıldı. Bulgular: Memenin benign lezyonlarında kontrast enjeksiyonu sonrasında avasküler ya da hipovasküler kanlanma paterni izlenirken, malign lezyonlarda hipervaskülarite dikkati çekti. Kontrastlanma miktarı, benign lezyonlarda minimal ya da orta derecede iken malign lezyonlarda belirgin bulundu. Mammografi ve ultrasonografi kombinasyonu ile duyarlılık %100, özgüllük %58,5 bulundu. Lezyon vaskülaritesi ve kanlanma alanı oranı ve kontrastlanma miktarı diagnostik kriterler olarak kullanıldığında kontrastlı power Doppler ultrasonografinin duyarlılığı %100, özgüllüğü ise %91,6 olarak hesaplandı. Sonuç: Kontrastlı power Doppler ultrasonografinin, malign ve benign meme lezyonlarının ayırıcı tanısında, mammografi ve gri skala ultrasonografi kombinasyonuna katkıda bulunabileceği ve böylece gereksiz biyopsilerin sıklığını önemli ölçüde azaltabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
68 VIII. SUMMARY ECOCONTRAST POWER DOPPLER ULTRASONOGRAPHY IN THE DIFFERENTIATION OF BREAST LESIONS Purpose: To determine the role of echo-contrast power Doppler ultrasonography as an adjunct to the mammography and gray-scale ultrasonography combination in the differential diagnosis of malignant and benign lesions. Material and method: Vascularity characteristics of 29 breast lesions in 29 patients were evaluated by power Doppler ultrasonography, before and after intravenous Levovist® injection. Definitive diagnosis was accomplished through histopathological analysis in 25 lesions, and through clinical and radiological follow up in four lesions. Sensitivities and specificities of mammography and gray-scale ultrasonography combination and acho-contrast power Doppler ultrasonography were compared. Results: Malignant lesions showed hypervascularity, in contrast to the benign lesions which remained avascular or hypovascular, following Levovist® injection. Amount of enhancement was marked in malignant lesions while minimal or moderate in the benign. Sensitivity and specificity were 100% and 58.5% with mammography and gray-scale ultrasonography. Using the presence and the estimated area of vascularity within the lesion and the amount of enhancement as the two diagnostic Doppler criteria, sensitivity and specificity of echo-contrast power Doppler ultrasonography were found as 100% and 91.6%, respectively.69 Conclusion: Contrast enhanced power Doppler ultrasonography is thought to be a useful adjunct to the mammography and gray-scale ultrasonography combination in differentiating the benign lesions from those malignant, which may bring about a marked decrease in unnecessary breast biopsies.