Kronik plak psoriasis vulgarisli hastalarda 200 mg/gün sabit doz siklosporin A tedavisinin etki ve yan etkilerinin değerlendirilmesi
The Evaluation of effectiveness and side effects of 200 mg/day constant dose cyclosporine-A in patients with chronic plaque type psoriasis vulgaris
  1. Tez No: 102724
  2. Yazar: PINAR ÖZTAŞ (TOROS)
  3. Danışmanlar: PROF.DR. M. ALİ GÜRER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
59 ÖZET Psoriasis derinin sık görülen, inflamatuvar, proliferatif ve kronik bir hastalığıdır. Hastalığın etyopatogenezinde çok sayıda faktör suçlanmakla beraber, bugün en çok immünolojik mekanizmalar üzerinde durulmaktadır. Günümüzde, hastalığın tedavisi için çok sayıda ilaç kullanılmaktadır. Siklosporin A da bu ilaçlardan biridir ve etkisini inflamatuvar sitokinlerin, özellikle de Interlökin-2'nin lenfokin gen transkripsiyonunda kalsiyum bağımlı sinyal sistemini bozarak göstermektedir. Psoriasis vulgaristeki olumlu etkileri sebebiyle giderek artan şekilde dermatologlar tarafından kullanılmakta olan ilaç, potansiyel yan etkileri de beraberinde getirmektedir. Şimdiye kadar yapılan çalışmalarda Siklosporin A, kilogram başına belirli dozlarda uygulanmaktadır. Ancak bu durum hesap hatalarının olabilmesine, takibin zorlaşmasına, hastanın ve hekimin uyumunun azalmasına yol açabilmektedir. Bu çalışmada, 200 mg/gün sabit doz Siklosporin A kullanımının hastalık üzerindeki etkileri ve olası yan etkilerinin saptanması amaçlanmıştır. Bu amaçla, 24 kronik plak tip psoriasis vulgarisli hastanın PASI skorlan saptandıktan sonra, 200 mg/gün sabit doz Siklosporin A tedavisine başlanmış, hastalar 2 haftada bir klinik ve 4 haftada bir de klinik ve laboratuvar olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
60 SUMMARY Psoriasis is a common, inflammatory, proliferative and chronical disease of the skin. There are many factors claimed to be important in the ethiopathogenesis of psoriasis. However, today immunologic mechanisms are believed to be the major cause. There are many modalities used in the treatment of psoriasis. Cyclosporine A is one of the most important drugs used, the action of which is based on preventing a calcium dependent signal leading to inhibition of IL2 gene transcription. Because of the positive effects on treating psoriasis vulgaris, it is getting more widely used by dermatologists. However, this also brings potential side effects. In this study, detecting both effects and side effects of 200 mg/day constant dose of Cyclosporine A was planned. With this aim, 24 chronical plaque type psoriasis vulgaris patients were scored using the PASI index and 200 mg/day constant dose Cyclosporine A treatment was started. All the patients were evaluated clinically every two weeks and by using laboratory and clinical parameters every four weeks.