Solid meme kitlelerinin benign-malign ayrımında elastografi ve difüzyon mr-adc 'nin karşılaştırması
The comparison of elastography and diffusion mri-adc of solid breast lesions benign versus malign
  1. Tez No: 819985
  2. Yazar: NURDAN GÖÇGÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜRKAN İKİZCELİ, PROF. DR. ÖKKEŞ İBRAHİM KARAHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Bu çalışmada amaç, meme kitlelerinin benign-malign ayırımında elastografi ve difüzyon MR'de Apparent Diffusion Coefficient (ADC) değerlerinin karşılaştırılması ve bu imaj tekniklerinin tanıya katkısını değerlendirmektir. Materyal ve Metot: Radyoloji kliniğimize, Meme Radyolojisi bölümüne mayıs-aralık 2012 arasında rutin tarama ya da çeşitli şikayetlerle görüntüleme amaçlı başvuran, yaş aralığı 19-80 arasında değişen 71 hasta incelemeye dahil edildi. Olgulara B-mod ultrason, elastografi, kontrastlı MR, difüzyon MR çekimleri yapıldı ve ADC haritaları çıkarıldı. Tüm olgulara biyopsi yapılarak histopatolojik veriler alındı. Elastografi skorlaması ve elastografi indexi hesaplandı ve bu değerler ADC değerleri ile karşılaştırıldı. Sensitivite ve spesifite oranları hesaplandı. Bulgular:71 olguda saptanan solid meme kitlesi patolojik sonuçlara göre 42 tanesi malign; 29'u benigndi. , patolojik olarak malign gelen 42 kitlede elastografi skoru 41 tanesine malign derken, 1 tane yanlış negatif sonuç verdi. Patoloji ile 26 benign kitlede elastografi skoru; 23 benign ve 3 tane yanlış pozitif değer verdi. Elastografi skorlaması altın standart patoloji ile karşılaştırıldığında benign, malign ayırımında sensitivitesi 0,9318, spesifitesi 0,9629 olarak hesaplandı. Elastografi indeks değerleri patolojinin malign dediği 42 kitlenin, 40'ınde malign, 2 tanesinde benigndi; patolojisi benign gelen 29 olgunun 27'si elastografi indeksinde benign, 2 tanesi maligndi. Elastografi indeksinin altın standart patoloji sonuçları ile karşılaştırıldığında sensitivitesi 0,9545, spesifitesi 0,9529 olarak hesaplandı. ADC değerleri altın standart patoloji ile karşılaştırıldığında; patoloji sonucu malign gelen 42 kitlede ADC değeri eşik olarak ROC eğrisi ile tesbit ettiğimiz 0.71x10-3 mm2/sn'nin altında; patolojinin benign dediği 29 kitlede ise eşik değerin üzerinde olup; %100'lük bir uyum ile neticelendi ve benign-malign ayırımında ADC'nin spesifite ve sensitivitesi %100 olarak hesaplandı. Sonuç: Kilosu 130kg'nin altındaki hastalarda; çapı 1cm'nin üzerindeki solid meme lezyonlarında, benign, malign ayırımında maksimum b değeri 500 mm2/sn ile elde edilen ADC değerleri, altın standart patolojiyle eş zamanlı bilgiler vermiş olup lezyon karakterizasyonunda dikkat çekici bir konumdadır ve elastografiden üstündür. Ayrıca elastografi sonuçları da anlamlı olarak tanıya belirgin katkı sağlamaktadır
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study is to compare elastography and diffusion MR-ADC results in terms of the discrimination of the solid breast lesions as benign versus malign. Patients and Methods: During May until December 2012 71 patients mean age 45 (19-80) are performed with B-mode ultrasound, elastography, contrasted and, diffusion MRI, ADC maps in our Radiology Department; and evaluated prospectively.All of the patients are verified by histopathologically. Elastography index and scoring is applied and compared with each other. Finally the results are tested statistically. Result: As a result of histopathology; 42 of the 71 solid breast lesions are malign and 29 are benign. Elastography scoring has 1 false negative and 3 false positives and sensitivity is 0,9318; specifity is 0-9629. Elastography indeks has 2 false negatives, 2 false positives; sensitivity is 0,9545 and specifity is 0,9529. As a comparison of ADC and gold standart pathology; we find a strong correlation of 100 % between them. The cut of value of ADC is obtained with ROC curve as 0.71x10-3 mm2/sn. The 29 benign lesions of pathology are above the ADC cut off and 42 of malign lesions of pathology are below;and the spesifity and sensitivity of ADC is 100%. Conclusion: When we compared the ADC results obtained by maximum b values of 500 and gold standart pathology of solid breast lesions above 1cm in diameter and patient of below 130 kg; the strong correlation is found (p≤0,05). ADC has a prominent lesion characterization of solid breast leasions and superior to elastography in terms of malign, benign discrimination. Also elastography provide spesific benefits and plays an important role in diagnosis.of solid breast leasions.