Karaciğer kitle lezyonlarının levovist eşliğinde geç faz 'Pulse Inversion' harmonik ultrasonografi tekniği ile değerlendirilmesi
Evaluation of liver masss lesions with late pahse 'Pulse Inversion' harmonic ultrasonograph using levovist
  1. Tez No: 102737
  2. Yazar: SAFİYE GÜREL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HAKAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Levovist'in (SH U 508A) geç fazında karaciğer lezyonlarının sayı, çap ve malign- benign ayrımı yönünden PIH US ile konvansiyonel US ve spiral BT'nin karşılaştırılması Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza karaciğerde kitlesi ya da kitle şüphesi olan, yaşları 35-77 arasında değişen 30 olgu dahil edildi. Olguların hepsine sırasıyla konvansiyonel US, kontrastlı 'pulse inversion' harmonik US ve kontrastlı trifazik spiral BT incelemeleri yapıldı. Dört olguda ek olarak kontrastlı dinamik karaciğer incelemesine başvuruldu. Ultrasonografik incelemeler, hepatobilier US alanında deneyimli ve olgular hakkında bilgisi olmayan iki radyolog tarafından kontrast öncesi ve sonrasında lezyonların ekojenitesi, belirginliği,sayısı, izlenebilen en küçük çap ve çerçeve bulgusu yönünden değerlendirildi. BT ve MRG incelemeleri ise olgular hakkında bilgisi olmayan iki radyolog tarafından değerlendirildi. İstatistiksel analiz 'SPSS for WINDOWS' paket programı, değerlendirmeler Ki-Kare ve Wilcoxon testleri ile yapılmıştır. p değerinin 0.05'ten küçük olması anlamlı kabul edilmiştir. Bulgular: Olguların lS'inde malign (13 metastaz, iki HCC), 15'inde benign (10 hemanjiom, üç FYKA, iki FYA) lezyon saptandı. Malign olguların 13/15'de anlamlı ekojenite azalması ve belirginlik artışı izlendi. Benign olguların hiç birinde ekojenite azalması yoktu, belirginlik ise 14/15'inde azalmıştı.
Özet (Çeviri)
Purpose: The comparison of PIH US during the late phase of Levovist with conventional US and spiral CT for hepatic lesion detection and differential diagnosis. Material and methods: Thirty patients with proved or suspected liver masses (ages between 35-77) were enrolled in this study. All patients underwent conventional US, contrast enhanced PIH US, contrast enhanced triphasic spiral CT examinations consequtively. Additionally four patients were also examined with contrast enhanced dynamic liver NIRI. Two readers experienced in hepatobiliary US, who had no knowledge about patients, evaluated pre and post contrast images according to echogenicity, conspicuity, number, smallest size and rim sign of lesions. CT and MRI examinations were evaluated by two other radiologist who also had no information about patients. Statistical analysis were performed with 'SPSS for WINDOWS' programme and evaluations were tested by Chi-square and Wilcoxon tests. Differences with a p value less than 0.05 were considered statistically significant. Results: Fifteen malign (13 metastases, two HCC), 15 benign ( 10 hemangioma and five focal fatty changes) lesions were detected. After IV contrast agent administration in 13/15 of the malign lesions echogenicity decreased while conspicuity increased. In 14/15 of the benign lesions decrease in echogenity was not observed and their conscipuity decreased. Rim sign was found in eight patients with hepatic metastases.