Alkol bağımlılarında biyokimyasal parametrelerin incelenmesi ve karaciğer hemodinamisinin doppler ultrasonografi ile değerlendirilmesi
Investigation of biochemical parameters and evaluation of liver hemodynamics by doppler ultrasonography in alcohol dependent patients
  1. Tez No: 102749
  2. Yazar: ZEHRA SUMRU COŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HAKAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
108 VII. ÖZET Bu çalışmanın amacı çeşitli kan tetkikleri ve Doppler US parametreleriyle karaciğer patolojisi düzeyinin alkol bağımlılığı düzeyi ile arasındaki ilişkinin varlığının saptanmasıdır. Dolayısıyla alkol bağımlılarında alkolik hepatit, siroz ya da portal hipertansiyon gibi gelişmesi muhtemel patolojiler ortaya çıkmadan önce birtakım öncü bulguların hekimi yönlendirmede kullanılabilirliğinin araştırılmasıdır. Araştırmaya 30 alkol bağımlısı ve kontrol amacıyla gelen 30 poliklinik hastası olmak üzere toplam 60 erkek hasta alınmıştır. Alkol bağımlılığı tanısı almış hastalardan, kliniğe yatışlarının birinci haftası sonrası 12 saatlik açlığı takiben sabah tam kan hücre sayımları ve sedimentasyon değerleri, tam kan biyokimyası, Vit B12, folik asit, ferritin değerleri., pıhtılaşma testleri, serolojik inceleme yapılmıştır. Tüm hastalar 12 saatlik açlığı takiben, gri skala, Doppler US ile incelenmişlerdir. Gerekli olan durumlarda renkli ve power Doppler yöntemlerinden de yararlanılmıştır. Gri skala değerlendirmede ; karaciğer kraniyokaudal boyutu ve dalak volümü tesbit edilmiştir. Dupleks Doppler US ölçümleri ile; portal ven çapı, alanı, portal venöz hız, hepatik arterin ve superior mezenterik arterin pik sistolik, end diyastolik ve ortalama hızları tesbit edilmiştir. Ayrıca RI, PI ve sistolik / diyastolik hız oranları hesaplanmıştır. Sonuç olarak bu çalışmada da karaciğer patolojisinin değrelendirilmesinde kan tetkikleri (GGT hariç) ve alkol bağımlılığının düzeyi arasında önemli bir ilişki saptanamamıştır. Tüm kan lipid değerleri birlikte değerlendirildiğinde alkol bağımlılarında serum kolesterol, trigliserid ve LDL kolesterol değerlerinde belirgin artış saptanırken, HDL kolesterol ve VLDL kolesterol değerlerinde belirgin değişiklik saptanmamıştır. Ancak Doppler ultrasonografı gibi non-invaziv ve güvenilir bir metod ile siroz, portal hipertansiyon ya da alkolik hepatit gibi alkol bağımlılığı olan hastalarda gelişmesi beklenen109 patolojiler gelişmeden önce, belirgin karaciğer hasarı bulguları da olmaksızın portal Dopplerin non-spesifık ancak hekimi uyarıcı öncü bulgular elde edilmesini sağladığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
110 VIILABSTRACT The aim of his study is to determine the existence of the relationship between blood screen tests and Doppler ultrasonography parameters of liver pathology level in alcohol dependent patients and to find out the usefullness of some predictive signs about possible pathologies such as alcoholic hepatitis, chirosis or portal hypertension in alcohol dependent patients. Total 60 male patients were included in the study. 30 of them were alcohol dependent patients where other 30 were control patients without any known alcohol problem or liver problem. In the first week of their hospitalization, after 12 hours of.hunger, blood samples were taken for complete blood count, erytrocyte sedimentation rate, total biochemical analyses, levels of vitamine B12, folic ascid, ferritin, coagulation factors and serologic investigation. All patients were evaluated by gray scale Doppler ultrasonography after 12 hours of hunger. In necessary conditions, colour and power Doppler methods were used. In gray scale evaluation; the craniocaudal length of liver and spleen volume were assessed. By Doppler ultrasonography evaluation, diameter of the portal vein, portal venous velocity, peak-systolic, end diastolic and means of the velocities of hepatic and superior mesenteric arteries were assesed. Beside these RI, PI and systolic / diastolic velocity ratios were calculated. As a result, in this study an important correlation between blood screen tests (except GGT) and the level of alcohol dependence in the evaluation of liver pathology couldn't found. In the evaluation of blood lipid levels; serum cholesterol, teiglyceride and LDL-cholesterol levels were found to be high, whereas HDL-cholesterol and VLDL cholesterol levels remained unchanged. However, with a non-invasive and reliable method such as Doppler ultrasonography, in alcohol dependent patients with cirhosis, portal hypertension or alcoholic hepatitis, pathologiesIll can be detected before they develop and/or cause specific liver damage signs, and thus this method provides the specialists with non-specific but predictive signs.