Kurşuna maruz akü fabrikası işçilerinde genotoksik hasarın Challenge Tekniği ile araştırılması
Assessment of genotoxic damage in lead exposed battery manufacturers by Challenge Assay
- Tez No: 102756
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ESAT KARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Kurşuna yüksek dozda maruziyet endüstride en sık rastlanan maruziyet tiplerinden biridir. Çeşitli endüstri dallarında kurşuna maruziyet belirlenmesine karşın bu maruziyet akü fabrikası işçilerinde çok yoğun olarak gözlenmektedir. Kurşun, lARC'ye göre 2B sınıfında insanlarda muhtemelen karsinojenik bir metaldir. Kurşunun genotoksik potansiyelinin daha çok indirekt etkilerine bağlı ortaya çıkabileceği ve DNA onarım prosesleriyle etkileşebileceği son yıllarda önemle tartışılmaktadır. Kurşun iyonları DNA'nın oluşum sürecinde veya onarımında görev alan enzimlerle etkileşmesi sonucunda indirekt etki gösterir. Bu çalışmada, mesleki olarak kurşuna maruz 23 akü fabrikası işçisi ve 23 mesleki olarak kurşuna maruz kalmamış kontrol grubu kullanılmıştır. Atomik Absorbsiyon Spektrometresi ile ölçülen akü fabrikası işçilerinin kan kurşun değerleri (72.66 ± 34.14) kontrol grubuna kıyasla (4.41 ± 2.07) istatistiksel olarak yüksek derece anlamlı bir artış (p0,05) göstermemesine karşın, duyarlılığın biyogöstergesi olarak tanımladığımız Challenge tekniği ile deney (0.118 + 0.038) ve kontrol grupları (0.093 + 0.023) arasında istatistiksel olarak anlamlı (p0.05) olmasına rağmen Challenge tekniği ile istatistiksel olarak anlamlı (r=0.4325, p0.05); Challenge tekniği (r=-0.2764, p>0,05)]. Çalışmamız standart kromozomal aberasyon tekniğine anlamlı cevap vermeyen durumlarda hasarın daha hassas olan Challenge tekniği ile anlamlı sonuçlar verdiğini göstermiştir. Challenge tekniğinden yararlanarak belirlenen DNA onarım kapasitesinin kurşuna maruz akü fabrikası işçilerinde kontrol grubuna kıyasla azaldığı varılmıştır. DNA onarım biyogöstergesi olan Challenge tekniği ile hassas bir şekilde saptanabilmektedir. Bu teknikten klinikte, işyerlerinde mesleki maruziyet sonucu oluşabilecek sağlık riskinin belirlenmesinde ve işçi seçiminde yararlanılabilir. kapasitesinin çeşitli maruziyetlerde sonucuna farklılık gösterebileceği duyarlılığın biyogöstergesi olan Challenge Tekniği ile hassas bir şekilde saptanabilmektedir. Bu teknikten klinikte işyerlerinde mesleki maruziyet sonucu oluşabilecek sağlık riskinin belirlenmesinde ve işçi seçiminde yararlanılabilir.
Özet (Çeviri)
Exposure to high levels of lead compounds is öne of the most frequent types of exposure in industry. in spite of determining lead exposure in different industry branches, this exposure can be observed intensively in battery manufacturers. According to IARC report, lead compounds are classified as possibly carcinogenic to humans in 2B group. in recent years, it has been widely discussed that lead possibly exhibits its genotoxic potential indirectly and interferes with the DNA repair processes. Lead ions show their indirect effects by interfering with the enzymes which have role on the DNA process and repair. This study was comprised of 23 battery manufacturers who were occupationally exposed to lead and 23 non-occupationally exposed age-matched control individuals. The lead exposed battery manufacturers had statistically significant (p0,05) by Standard aberration technique, the Challenge assay which is used as the biomarker of susceptibility demonstrated statistically significant increased (p0.05), however statistical correlation (r=0.4325, p0.05; Challenge assay r=-0.2764, p>0,05) in both techniques. Our study results demonstrate that when a significant response could not be obtained by standard chromosomal aberration technique, a more sensitive determination can be made by Challenge assay. The DNA repair capacity of battery manufacturers were reduced when compared with control group by Challenge assay. The difference in the DNA repair capacity in various exposures can be sensitively determined by Challenge assay which is öne of the biomarkers of susceptibility. The technique can be utilized clinically, occupational employment opportunities and health care.