Goshgarian tipi transpalatal ark yardımı ile yapılan üst birinci molar distalizasyonunun incelenmesi
The Evaluation of upper first molar distalization with Goshgarian type transpalatal
  1. Tez No: 102766
  2. Yazar: SERHAT EYÜBOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN BENGİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Çalışmamızın amacı, distalizasyon amaçlı Goshgarian tipi TP A uygulamalannm kraniofasiyal kompleks üzerinde, sagital, transversal ve vertikal yöndeki iskeletsel, dentoalveoler ve yumuşak doku etkilerini görmek, apareyin kullanım sınırlarını, komplikasyonlannı, karşılaşılan sorunları ve tedavi sürecini incelemektir. Çalışmamız; iskeletsel Sınıf I, Dişsel Sınıf II ilişkiye sahip, 12' si tedavi 12' si ise kontrol grubunu oluşturan toplam 24 bireyden, distalizasyon periodu öncesi ve sonrasında alman yan kafa filmleri, ön arka yön kafa filmleri ve ortodontik alçı model görüntüleri üzerinde yürütülmüştür. Veriler grup içi değerlendirmede Wilcoxon, gruplar arası farkın önem kontrolünde Mann Whitney U testleri kullanılarak istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Apareyin etkileri dentoalveoler düzeyde bulunmuştur. Kuvvet uygulanan molar dişlerde distalizasyonla birlikte, distal yönde eğilme ve distobukkal rotasyon gözlenirken, ankraj olarak alınan molar dişlerde distale hareket ve yine distobukkal rotasyon görülmüştür. Goshgarian tipi TP A uygulamalarının Dişsel Sınıf II olgularda, büyüme yönü kriteri aranmaksızın, ağrısız, hijyenik, estetik, maliyetin ve hasta başında geçirilen zamanın son derece düşük olduğu ve hasta uyumundan bağımsız bir tedavi için uygun olduğu görüşündeyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to examine the skeletal, dentoalveoler and soft tissue effects of Ghoshgarian type transpalatal arches; on craniofacial complex, sagitally, vertically and transversally. Our study is carried on lateral and frontal cephalograms and on orthodontic models which are taken from 24 individuals, who have Skeletal Class I Dental Class II molocclusions, at the beginning and end of the distalization period. The treatment group is consisted of 12 individuals while the other 12 are evaluated as control group. Wilcoxon analysis is used to evaluate the variations in the same group and the variations between the groups are evaluated by Mann Whitney U test. The effects of the appliance are found to be dentoalveoler and force applied upper molars are distalized, distally tipped and distobuccally rotated. The opposite molars are also distalized and distobuccally rotated. It is thought that Goshgarian type transpalatal arches can be used in Dental Class II cases without looking for growth criterias, as it is a painless, esthetic, cheap method and there is no need for patient cooperation.