Fotobiyomodülasyon uygulamasının kanin distalizasyon hızına ve miktarına olan etkilerinin klinik olarak değerlendirilmesi
Effect of light- emitting photobiomodulation therapy on the rate of orthodontic tooth movement
  1. Tez No: 909494
  2. Yazar: YAMAN GÜRAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİME SEMA YÜKSEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Çalışmanın amacı, fotobiyomodülasyon uygulamasının çekimli tedavilerdeki kanin distalizasyon miktarı ve hızına olan etkisini, kontrol grubuyla karşılaştırmalı olarak incelemektir. Çalışmaya, dentoalveolar protrüzyon veya çapraşıklık nedeniyle birinci premolar çekiminini takiben maksiller kanin diş retraksiyonu gereken Angle Sınıf I veya Sınıf II malokluzyonlu 30 birey (ort.yaş., 15,3 yıl, Kontrol: 9 kız, 6 erkek; LPT: 7 kız, 8 erkek; toplam 60 çekim boşluğu) dahil edilmiştir. Diş çekimlerinden bir hafta önce 0.018 slot braketler ile bantlama ve braketleme işlemleri gerçekleştirilmiş, Goshgorian tipi TPA lar ankraj için uygulanmıştır. Diş çekimlerinden 1 hafta sonra tek bir araştırıcı tarafından 016 x 0.022 inc Beta- Titanium (TMA) telden bükülmüş olan PG Poul Gjessing retraksiyon arkları kullanılarak kanin dişlere 150 gram kuvvet verecek şekilde distalizasyonlara başlanmıştır. Biolux OrthoPulse™ ağız içi cihazı ile 850 nm dalga boyunda ve 63 mW/cm² (+/-13 mW/cm²) enerji yoğunluğundaki LED ışık kaynağı ile deney grubundaki bireylere günde 5 dakika olmak üzere toplam 84 gün boyunca, fotobiyomodülasyon uygulanmıştır. Bireylerden kanin retraksiyonu başlangıcı ve kanin retraksiyonun 21., 42., 63. ve 84. günlerinde (T0, T1, T2, T3, T4 sırasıyla) alınan alçı modeller üzerinde kanin ve molar dişlerin hareketleri 3Shape Orthoanalyzer programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Kontrol ve deney grupları arasında ortalamalar arasındaki farkın önemliliği“Student's t”testiyle, normalden uzak dağılıma sahip olan sürekli sayısal değişkenler arasındaki farkın önemliliği ise“Mann Whitney U”testiyle incelenmiştir. Kategorik değişkenler ise süreklilik düzeltmeli“Ki-Kare”veya Fisher'in kesin sonuçlu olasılık testleriyle değerlendirilmiştir. Kanin distalizasyon hızı 84 günlük süre sonunda kontrol grubunda 1,02 mm/21 gün, fotobiyomodülasyon grubunda ise 1,36 mm/21 gün olduğu görülmüş (p˂0.001), istatistiksel olarak anlamlı şekilde fotobiyomodülasyon grubunda %33 daha fazla diş hareketi görülmüştür. Ankraj kaybı, kanin ve molar dişin devrilme miktarları, kanin ve molar diş rotasyonları, kanin dişin vertikal hareketi ve interkanin- intermolar genişlikler açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effect of Light Emitting Photobiomodulation Therapy (LPT) using the OrthoPulse™ device to evaluate the rate of canine distalization between the phobiomodulation and the control group, after extraction of upper first premolars. This randomized clinical trial study was consisted of 30 patients (mean age, 15,3 years, control: 9 girls, 6 boys; LPT: 7 girls, 8 boys; totally 60 extraction spaces) with Angle class l or ll malocclusions with dentoalveolar protrusion or crowding requiring the therapeutic extraction of the upper first premolars, followed by distalization of the upper canines. Canine distalization was initiated 1 week after the extraction of the upper first premolars by using the PG segmented canine retraction springs with the force of 150 gr on 0.016x0.022-inc Beta- Titanium (TMA) wire by using Goshgorian Transpalatal Arch as anchorage. LPT was applied by the Biolux OrthoPulse™ intra-oral device with 850 nm wavelength LED light and energy density of 63 mW/cm² (+/-13 mW/cm²) over a period of 84 successive days (5 minutes per day) over the movement of canine teeth on the LPT group. For each patient, the diagnosis was based on a standard orthodontic documentation with photographs, digital model cast, cephalometric and panoramic radiographies. The main outcome of this study was to assess the effects of LPT on the rate of orthodontic tooth movement. The secondary outcomes were measuring anchorage loss, canine rotation, molar rotation, canine vertical movement, canine inclination, molar inclination and intercanine- intermolar distances were evaluated on plaster models obtained at 0., 21., 42., 63. and 84. days (T0, T1, T2, T3, T4 respectively) using 3Shape Orthoanalyzer programme. Measurements were made by the same researcher and a blinded clinician.