Yeni bir bukkal ilaç taşıyıcı sistem formülasyonu üzerine çalışmalar
A Study on the formulation of the new buccal delivery system
- Tez No: 102770
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TUNCER DEĞİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
-124- 6. ÖZET Asiklovir, Herpes Simplex viruslara karşı yüksek etkinlik gösteren antiviral bir ilaçtır. Herpes Siplex'in tedevisinde, tekrarlayan enfeksiyonlarında ya da immunsistemi baskılanmış hastalar için profilaktik amaçla yoğun bir kullanıma sahiptir. Ama asiklovirin oral biyoyararlanımı çok düşüktür (%15-30). Bu da hasta uyuncunu zorlaştırmakta ve kan konsatrasyonunda dalgalanmalara neden olmaktadır. Ayrıca ağız bölgesindeki lezyonlann tedavisinde de güçlük yaşanmaktadır. Asiklovirin kontrollü salım yapan bukkal bir tabletinin geliştirilmesi ile bu zorlukların üstesinden gelme yönünde bir adım atılmıştır. Öncelikle asiklovirin farklı pH'lardaki çözünürlük değerleri (pH 1.2= 2.541, 2= 2.732; pH 3=4.584; pH 4=1.559; pH 5=3.190; pH 6=3.273; pH 7=3.677; pH 7.4=3.703 mg/mL) ve log D değerleri (pH 1.2=-1.625, 2.2=-1.648; pH 3=-1.500; pH 4=-2.176; pH 5=-1.800; pH 6=-1.720; pH 7= -1.627; pH 7.4=-1.628), asiklovir tozunun partücül büyüklüğü gibi fiziksel incelemeleri yanında hazırlanan tabletlerin in-vitro çözünme hızı deneyleri yapılmıştır. Daha sonra hazırlanan tablet formülasyonundan uygun salım yapan formülasyonun ex-vivo olarak bukkal dokudan geçişi incelenmiştir. Taze olarak elde edilen sığır yanak mukozası fraz difüzyon hücrelerinde merman olarak kullanılmıştır. Asiklovirin permeabilite katsayısı hesaplanmıştır. Hazırlanan tabletlerin sığır yanak mukozasına yapışma kuvvetleri de ölçülmüştür. Hazırlanan bukkal tabletin konvensiyonel bir piyasa preparatı ile karşılaştırılması, in-vivo olarak köpeklerde yapılmıştır. İlk olarak asiklovir çözeltisi intravenöz olarak verilmiştir daha sonra piyasa tabletleri oral olarak uygulanmış, son olarak da hazırlanan tabletler bukkal olarak Mongreal cinsi köpeklere verilmiştir. Kan örnekleri ayak veninden alınarak HPLC ile analiz edilmiştir. Elde edilen kan profilleri fannakokinetik açıdan değerlendirilmiş ve asiklovirin iki kompartmanlı fannakokinetik modele daha iyi uyum gösterdiği bulunmuştur. Bu hesaplar sonucunda fannakokinetik parametreleri de hesaplanmış, literatür verileri ile karşılaştırılmış ve yakın sonuçlar elde edilmiştir. Yapılan çalışmada bukkal tabletin çözünme hızı-kan konsantrasyonu (r2=0.984) arasındaki ve kan konsantrasyonu-franz difüzyon hücresinden asiklovir geçişi (r2=0.989) arasındaki in-vivo in-vitro korelasyon araştırılmıştır ve in-vitro in- vivo korelasyonunun oldukça iyi olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak hazırlanan formülasyonun etkili oranda kan konsantrasyonu ve lokal olarak oral alanda etkin asiklovir konsantrasyonu sağlayabilecek kapasitede olduğu belirlenmiştir. Bukkal uygulamayı takiben kanda, oral verilişi ile karşılaştırılabilecek düzeyde asiklovir olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
-125- 7. SUMMARY Acyclovir is a potent antiviral drug, which has been used for the treatment of Herpes Simplex infections; it has also been used widely against to recurrence of infections in immunodepresive patients as a prophylactic drug. But the bioavailabhiy of acyclovir is found only about 15 to 30% after oral adntinistration and it is resulted with fluctuation of blood concentration and high patient compliances. Moreover, the treatment of the lesion at the oral cavity can be quite difficult. The aim of the study was to overcome all these difficulties by developing a controlled release acyclovir tablet for buccal application. Initially, the solubility of acyclovir at different pH's were determined as follows 2.732, 4.584, 1.559, 3.190, 3.273, 3.677, 3.703 mg/mL for pH 2.2, 3, 4, 5, 6, 7, 7.4 respectively and the apparent partition coefficients were calculated as pH 2.2:-1.648; pH 3:-1.500; pH 4:-2.176; pH 5:-1.800; pH 6:- 1.720; pH 7:-1.627; pH 7.4:-1.628. The physical characteristics of the acyclovir powder were also determined such as particle size. The dissolution properties of prepared formulations and commercially available tablets were also determined and the best formulation which releases the acyclovir with zero order kinetic, was selected The selected formulation was used for diffusion experiments. The freshly obtained bovine buccal mucosa was fixed as membrane to the Franz type diffusion cells. The permeability coefficient of acyclovir was determined. The bioadhesion force (to the bovine buccal mucosa) of prepared tablets were also determined. Acyclovir solutions were administered as bolus injections firstly, then commercially available acyclovir tablets were administered orally and finally, prepared formulations were administered buccally to the mongreal dogs. Blood samples were collected by the time from the leg vein and analysed by HPLC. All blood profiles were analysed pharmacokineticaly, the fitting parameters for one and two compartment models were calculated. As a result the better fitting parameters were obtained when two-compartment open model was used. The in-vivo and in- vitro correlations were investigated between dissolution properties of tablets - blood profiles and the penetration of acyclovir through bovine buccal mucosa - blood profiles and good correlations were obtained (r2=0.984 and 0.989 respectively). As a result, prepared formulation was found to be capable to provide sufficient blood concentration and effective concentration at the oral cavity locally. After buccal applications of acyclovir tablets, the blood concentrations were found to be comparable with the oral administratioa