Geleneksel nonsteroid antiinflamatuvar ilaçların ve spesifik siklooksijenaz enzim inhibitörlerinin üst gastrointestinal sistem yan etkilerinin karşılaştırılması, helikobakter pylori ile etkileşimleri
Side effects of traditional nonsteroid anti inflamatory drugs and specific cyclooxygenase inhibitors to upper gastrointestinal truct, their compairsment and influence to helicobacter pylori
  1. Tez No: 129795
  2. Yazar: MUHAMMET FATİH AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖZDEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
VI) ÖZET: Ülser hastalığının oluşmasında Hp enfeksiyonu ve NSAÎ ilaç kullanımı en önemli iki etkendir. Spesifik COX-2 inhibitörleri, NSAÎ ilaçların aksine inflamasyon durumunda açığa çıkan COX-2 enzimini inhibe ederek gastrik mukozada basara neden olmadan ağn ve inflamasyonun azaltılması amacıyla geliştirilmiş ilaçlardır. Çalışmamı/da spesifik COX-2 înihbitörleri ile klasik NSAÎ ilaçların üst gastrointestinal sistem yan etkilerinin karşılaştırılması ve Hp enfeksiyonu ile etkileşimlerini ortaya koymayı amaçladık. Çalışmaya 59 hasta alındı, selekoksib ve diklofenak kullanmalarına göre iki gruba ayrıldı. Hastaların tedavi öncesi ve sonrası gastrointestinal semptom,endoskopi, Hp ve patoloji skorlamaları yapıldı Sonuç olarak; spesifik COX-2 inhibitörleri klasik NSAÎ ilaçlara göre daha az oranda ülsere neden olmaktadır. Fakat bu ilaçların renal ve kardiovasküler yan etkileri göz önünde bulundurulmalıdır. Spesifik COX-2 inhibitörleri yüksek riskli hastalarda ve düşük doz aspirin kullanmayan hastalarda tercih edilmelidir. NSAÎ ilaç kullanılması gereken durumlarda COX-2 selektivitesi yüksek olan ilaçlar tercih edilmelidir. Spesifik COX-2 inhmitörterinin ve nonsteroidal antiinflamtuvar ilaçların, Hp üzerine etkisi saptanmadı. Hp enfeksiyonu olanlarda patoloji skorlarının daha yüksek olmasından dolayı NSAÎ veya spesifik COX-2 inhibitörü başlanacak olan hastalarda Hp tespit edilmesi durumunda eradikasyon tedavisi verilmelidir. Yüksek riskli hastalarda veya ülser tespit edilen, antiülser tedaviden fayda görmeyen hastalarda Hp araştırılmalıdır. Uzun süre NSAÎ ilaçları kullanacak olan hastalarda asit supresyon tedavisi gerekli gözükmektedir. 39
Özet (Çeviri)
VB) SUMMARY: NSAJD's and Hp infection are the two main factors in the formation of ulcer disease. Specific COX- 2 inhibitors are drugs that are formulated to decrease inflammation and pain without gastric mucosal irritation by inhibition of COX-2 that is formed during inflammation, in contrast to classical NASİD's. Our aim was to compare the adverse effects of specific COX-2 inhibitors with the classical NSAID's and their relation with Hp infection, A total of 59 patients were enrolled in the study and were divided into celecoxib and diclofenac groups. Pretreatment and posttreatment endoscopic evaluation, presence of Hp infection, gastrointestinal symptoms and pathological scoring were recorded. In conclusion; specific COX-2 inhibitors caused less ulcers compared to the classical NSAID's. However, renal and cardiovascular adverse affects should be followed. Specific COX-2 inhibitors should be preferred in high risk patients for ulcer and gastrointestinal bleeding, who are not on low dose aspirin therapy. In conditions that require NSAID's, drugs with high COX-2 selectivity should be preferred. No effect of COX-2 inhibitors and nonsteroidal anti-inflammatory drugs on Hp infection were detected. In the presence of Hp infection, eradication treatment should be given to patients who are planned to be given NSAID's or COX-2 inhibitors, because the pathology scores were higher in this group. Hp should be searched for in patients who have ulcers, are refiactive to antiulcer therapy or under high risk. Acid suppression will be necessary for patients who were treated for Hp, after the eradication therapy if long term NSAID therapy is planned. There is stil a debate for acid supression in these patients on COX-2 inhibitors. 40