ADE inhibitörü ve AT1 Reseptör Blokörü'nün kalp iskemi-reperfüzyon aritmileri ve nekroza etkilerinin karşılaştırılması
Comparative effects of ADE inhibitor and AT1 receptor blocker on myocardial ischemia-reperfusion induced arrhythmias and necrosis
  1. Tez No: 102784
  2. Yazar: MEHMET KAYA ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET ACET
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
6. ÖZET Bu çalışmada, angiotensin dönüştürücü enzim (ADE) inhibitörü kaptopril ile ATı- reseptör blokörü losartanın, in vivo sıçan modelinde, iskemi-reperfüzyona bağlı aritmiler ve nekroz üzerine olan etkilerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Aritmilere etkilerini karşılaştırmak için sol ana koroner arterin, 7 dak. oklüzyonu ve bunu takip eden 7 dak. reperfuzyon boyunca ortaya çıkan aritmiler değerlendirilmiştir. Kaptopril (3 mg/kg) veya losartan (0.2 ve 2 mg/kg) oklüzyondan 10 dak. önce intravenöz olarak uygulanmıştır. Nekrozda ise ilaç uygulama protokolü aynı olup 30 dakika iskemiyi takiben 120 dakika reperfuzyon yapıldı. Ventriküler fîbrilasyon (VF) insidansı ve irreversibl VF'e bağlı ölüm görülme sıklığı, kaptopril tarafından anlamlı olarak azaltılırken, losartanın her iki dozunda da böyle bir etki gözlenmemiştir. Kaptopril, ayrıca, reperfuzyondaki ventriküler ektopik atım (VEB) sayılarını da anlamlı olarak azaltmıştır. Losartan, 2 mg/kg dozunda, reperfuzyondaki VEB sayılarını ve ventrikül taşikardisi (VT) insidansını azaltırken; 0.2 mg/kg losartanın, aritmiler üzerine herhangi bir etkisi gözlenmemiştir. Hem losartan ve hem de kaptopril kontrole göre iskemi-reperfuzyon kaynaklı nekroz alanını azaltmıştır, ancak kaptoprilin etkisi istatiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Sonuç olarak, bu deney modelinde, iskemi-reperfüzyona bağlı aritmileri önleme ve özellikle de irreversibl VF'e bağlı ölüm görülme sıklığını ve nekroz alanını azaltma bakımından; ADE inhibitörü kaptopril, ATı-reseptör blokörü losartana göre daha etkili bulunmuştur. 65
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study was to compare the effects of the angiotensin converting enzyme (ACE) inhibitor captopril, and the ATi-receptor blocker losartan on ischemia- reperfusion induced arrhythmias and infarct size in an in vivo rat model. To produce arrhythmia, the left main coronary artery was occluded for 7 min, followed by 7 min of reperfusion. Captopril (3 mg /kg) and losartan (0.2, and 2 mg/kg) were given intravenously 10 min before occlusion. To produce necrosis, the the left main coronary artery was occluded for 30 min, followed by 120 min of reperfusion. Captopril (3 mg /kg) and losartan (0.2, and 2 mg/kg) were given intravenously 10 min before occlusion. r Captopril but both doses of losartan reduced the incidences of ventricular fibrillation (VF) and mortality associated with irreversibl VF. Captopril also attenuated the number of ventricular ectopic beats (VEB) on reperfusion. 2 mg/kg losartan reduced both VEB numbers and the incidence of ventricular tachycardia (VT) on reperfusion, while losartan at dose of 0.2 mg/kg had no effect on these arrhythmias. Acording to control grup, both captopril and losartan reduced myocardial infarct size in rat model of ischemia-reperfusion, but this was statistically significant for captopril only. These results suggest that, in this experimental model, the ACE inhibitor captopril is more effective than the ATi-receptor blocker losartan to prevent ischemia- reperfusion induced arrhythmias especially with respect to mortality associated with irreversible VF and to reduce myocardial infarct size in rat model of ischemia- reperfusion. 66