Potasiyel olarak aktif 2,4-tiyazolidindion türevleri üzerinde sentez çalışmaları
Studies on synthesis of potentially active 2,4-thyzolidinedione
  1. Tez No: 102798
  2. Yazar: ABDULLAH HURİGİL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR ÖZİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
45 ÖZET Epilepsi en yaygın nörolojik hastalıklardan biridir. Serebral nöronların anormal deşarjlar yapması sonucu ortaya çıkan ve tekrarlanır, geçici ataklarla kendini gösteren bir hastalıktır. Epilepsi tedavisinde kullanılan ilaçların en iyi şekilde kullanılmalarına karşın, tutarıkları tamamıyla önlemede başarılı değildir. Bu nedenle yeni antiepileptik ilaçlara duyulan gereksinim özellikle vurgulanmaktadır. Bu çalışmada amacımız, potansiyel antikonvülzan olarak tasarlanan 2- (Z^Aö-tetrahidro-^-diokso-l,3-tiyazol-3-il)-/V-fenilasetamit bileşiğinin sentezinin gerçekleştirilmesidir. Bu amaçla kloroasetik asit ve tiyoüre, literatürde bildirilen yönteme göre tepkimeye sokularak 2,4-tiyazolidindion bileşiği elde edilmiştir. Daha sonra, elde edilen 2,4-tiyazolidindion, anilin ve 2-kloroasetil klorürün tepkimesiyle hazırlanan 2-kloro-N-fenilasetamit bileşiği ile, metanol ve sodyum metoksit varlığında 5 saat kaynatılmıştır. Reaksiyon ürünü, sütun kromatografisi ile saflaştırılmıştır. Elde edilmesi arzulanan bileşiğin yapısını tamamıyla desteklemeyen spektral analiz sonuçları, reaksiyon ürününün yapısını aydınlatmada yetersiz kalmıştır. Kesin yapının saptanabilmesi için daha ileri spektral analizler gereklidir.
Özet (Çeviri)
46 SUMMARY Epilepsy is one of the most common neurological diseases. It is a chronic and often progressive disorder characterized by recurrent transient attacks which are caused by an abnormal discharge of cerebral neurons. Despite the optimal use of available antiepileptic drugs, the treatment is not satisfactory in preventing seizures completely. Therefore, the need for safer and more effective new antiepileptic drugs is well known. In this study, our aim was to realize the synthesis of 2-(2,3,4,5-tetrahydro- 2,4-dioxo-1,3-thiazole-3-yl)-/V-phenylacetamide derivative which is designed as a potential anticonvulsant. For this purpose, chloroacetic acid and thiourea have been reacted to yield 2,4-thiazolidinedione, according to method reported in literature. Then, 2,4-thiazolidinedione and 2-chloro-A/-phenylacetamide, which was prepared from aniline and 2-chloroacetyl chloride, have been heated to reflux for five hours in the presence of methanol and sodium methoxyde. The product of the reaction has been purified by column chromatography. The results of spectral analyses (UV, IR, 1H NMR and EIMS), which have not completely supported the structure of the desired product, have failed for structure elucidation of the reaction product. Further detailed spectral analyses should be done to assign the exact structure.