Galaktomannan kullanılarak uzun etkili oral ilaç şekillerinin geliştirilmesi
Development of oral sustained release dosage forms using galactomannan
- Tez No: 102797
- Danışmanlar: PROF.DR. TURAN ALTINKURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Bu çalışmada ilk kez yabani keçiboynuzu ( Gleditschia triacanthos L., Leguminosae ) tohumlarından elde edilen galaktomannan kullanılarak uzun etkili oral ilaç şekillerinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Öncelikle elde edilen galaktomannan üzerinde tayinler ( İR spektrofotometrik teşhisi, kurutma kaybı tayini, yoğunluk tayini ve viskozite tayini ) yapıldıktan sonra granule ve tabletler hazırlanmıştır. Bu nedenle nemli granülasyon yöntemiyle % 2.5, 5, 7.5 ve 10 oranında galaktomannan içeren granüleler hazırlanmış ve partikül büyüklüğünün etkisini görmek amacıyla iki partikül büyüklüğü fraksiyonuna ( FR. I: 2 mm- 710 um, FR. II: 710 um-125 um ) ayrılarak tabletler basılmıştır. Mukayese amacıyla aynı oranlarda Natrosol 250 HHR ( hidroksietilselüloz ) ve Methocel K15M ( hidroksipropilmetilselüloz ) kullanılarak aynı metodla granule ve tabletler hazırlanmıştır. Model tabletlerde kullanılmak üzere etken madde olarak susuz teofilin seçilmiştir. Teofilin üzerinde tayinler ( İR ve UV spektrofotometrik teşhisi, erime derecesi tayini, ince tabaka kromatografisi ile teşhisi, farklı ortamlarda çözünürlüğünün tayini ) yapıldıktan sonra aynı polimer maddeler ve metod kullanılarak granule ve model tabletler hazırlanmıştır. Bunların yanı sıra 200 mg susuz teofilin içeren uzun etkili bir piyasa tableti de ( Theo-Dur® 200 mg ) mukayese amacıyla kullanılmıştır. Etken madde içermeyen ve içeren granule ve tabletler ile piyasa tableti üzerinde fiziksel kontroller yapılarak bulgular karşılaştırılmıştır: Granülelerde ağırlık sapması, yığm yoğunluk, sıkıştırılmış yoğunluk, % sıkışabilme ( Carr İndeksi ), granule yoğunluğu, % porozite, akış süresi ve yığm açısının tayini; tabletlerde ağırlık sapması, çap, yükseklik, sertlik, ufalanabilirlik ( friabilite ) tayini ve dağılma ( dezentegrasyon ) testi yapılmıştır. Etken madde içeren tabletler, piyasa tableti ve tek basma teofilinin üç farklı çözünme ortamında ( distile su, pH 1.2 HC1 çözeltisi ve pH 7.2 fosfat tamponu ) çözünme hızı ( dissolüsyon ) testi yapılmış ve çözünme profilleri karşılaştırılmıştır. En uygun polimer madde oranının % 10 olduğu ve tabletlerin 93dağılma süreleri de dikkate alınarak FR. II ( 710 um-125 um ) tabletlerinin daha üstün matriks tabletler olduğu saptanmıştır. Buna göre distile suda yapılan çözünme hızı tayininde 8. saatte % 10 oranında yabani keçiboynuzu galaktomannam içeren tabletlerden ( FR. E: 710 um- 125 um ) etken maddenin % 39.60 ± 1.36'sının, Natrosol 250 HHR içeren tabletlerden ( FR. II: 710 um- 125 um ) % 52.92 ± 1.24'ünün, Methocel K15M içeren tabletlerden ( FR II: 710 um-125 um ) ise % 70.31 ± 2.33'ünün serbestleştiği bulunmuştur. pH 1.2 HC1 çözeltisinde bu tabletlerden aynı sırayla etken maddenin % 43.84 ± 1.80'inin, % 53.36 ± 2.73'ünün ve % 56.94 ± 7.65'inin serbestleştiği; pH 7.2 fosfat tamponunda % 37.81 ± 1.53 'ünün, % 46.20 ± 0.56'smm ve % 58.47 ± 1.26'smm serbestleştiği saptanmıştır. Piyasa tabletinde ise etken maddenin 8. saatte distile suda % 44.05 ± 3.85'inin, pH 1.2 HC1 çözeltisinde % 41.68 ± 3.59'unun ve pH 7.2 fosfat tamponunda % 43.93 ± 9.93 'ünün serbestleştiği saptanmıştır. İstatistiksel olarak % 10 oranında yabani keçiboynuzu galaktomannanı içeren tabletler ( FR. II: 710 um-125 um ) ile piyasa tableti mukayese edildiğinde serbestleşen etken madde konsantrasyonunda 8 saat süresince üç çözünme ortamında da anlamlı bir fark tespit edilmemiştir ( p>0.05 ). Yabani keçiboynuzu galaktomannam içeren tabletlerin etken maddeyi distile suda Higuchi kinetiğine, pH 1.2 HC1 çözeltisinde ve pH 7.2 fosfat tamponunda sıfırına derece kinetiğine göre serbestleştirdiği bulunmuştur. Piyasa tabletierinin ise etken maddeyi distile suda ve pH 7.2 fosfat tamponunda Higuchi kmeti&i'ne gjire ye pH 1.2 HÇ| çözeltisinde sıfırına derece kinetiğine göre serbestleştirdiği bulunmuştur. Yabani keçiboynuzu galaktomannammn Natrosol 250 HHR ( hidroksietil selüloz ) ve Methocel K15M'e ( hidroksipropilmetilselüloz ) kıyasla tabletlerde % 10 oranında daha etkili bir matriks tablet polimeri olduğu ve etken maddeyi piyasa tabletine yakın bir hızda serbestleştirdiği bulunmuştur ( p>0.05 ). 94
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, it was aimed to develop oral sustained release dosage forms using galactomannan obtained from honeylocust beans ( Gleditschia triacanthos. L., Leguminosae ) for the first time. After determinations on obtained galactomannan ( IR identification, loss on drying, density, viscosity ) were performed, granules and tablets were prepared. For this purpose, granules containing 2.5, 5, 7.5 and 10 % honeylocust galactomannan were prepared and divided into two fractions ( FR. I: 2 mm- 710 urn and FR. II: 710 um-125 urn ) to investigate the effect of particle size, then compressed into tablets. Granules and tablets were also prepared using Natrosol 250 HHR ( hydroxyethylcellulose ) and Methocel K15M ( hydroxypropylmethylcellulose ) at the same concentrations by the same method to compare the data. Theophylline anhydrous was chosen as active agent in model tablets. After determinations on theophylline ( IR and UV identification, melting point, thin layer chromatography, solubility in different mediums ), granules containing theophylline were prepared, then compressed into model tablets by using the same polymers and method. Additionally, a commercial sustained release tablet containing theophylline anhydrous ( Theo-Dur® 200 mg ) was used to compare. Data obtained from the physical controls on the granules containing and not containing active agent, model tablets and commercial tablet were compared. On the granules; weight variation, bulk density, packed bulk density, compressibility % ( Carr Index ), granule density, porosity %, flow time and angle of repose, then on the tablets; weight variation, diameter and thickness, friability and disintegration time were determined. Dissolution of the model tablets, commercial tablet and theophylline alone in various mediums ( distilled water, pH 1.2 HC1 buffer and pH 7.2 phophate buffer ) were studied and dissolution profiles were compared. It was found out that the most suitable polimer concentration was 10 % and tablets of FR. n ( 710 um-125 um ) were superior matrix tablets with regard to disintegration 95times as well. Therefore it was found that after 8 hours 39.60 ± 1.36, 52.92 ± 1.24 and 70.31 ± 2.33 % of active agent was released from the tablets ( FR. II: 710 um-125 um ) containing 10 % of honeylocust galactomannan, Natrosol 250 HHR, Methocel K15M, respectively in distilled water. It was also found that from the same tablets 43.84 ± 1.80, 53.36 ± 2.73 and 56.94 ± 7.65 % of active agent was released in pH 1.2 HC1 buffer, and 37.81 ± 1.53, 46.20 ± 0.56 and 58.47 ± 1.26 % of active agent was released in pH 7.2 phosphate buffer. 44.05 ± 3.85, 41.68 ± 3.59 and 43.93 ± 9.93 % of active agent was released from the commercial tablets in distilled water, pH 1.2 HC1 buffer and pH 7.2 phosphate buffer, respectively. Statistically, when tablets containing 10 % honeylocust galactomannan and commercial tablet were compared, no significant difference was found in each medium during 8 hours ( p>0.05 ). It was determined that the tablets containing honeylocust galactomannan released the active agent according to Higuchi kinetic in distilled water, zero order kinetic in pH 1.2 HC1 buffer and pH 7.2 phosphate buffer. It was also determined that the commercial tablets released the active agent according to Higuchi kinetic in distilled water and pH 7.2 phosphate buffer, zero order kinetic in pH 1.2 HC1 buffer. It was concluded that when 10 % honeylocust galactomannan was used in tablets, it was more effective as a matrix tablet polymer in comparison with Natrosol 250 HHR and Methocel K15M and released the active agent at the similar rate with commercial tablet ( p>0.05 ). 96