Antikonvülzan etkili bazı bileşiklerin sentezi
The Synthesis of some compounds which has an anticonvulsant activity
- Tez No: 102825
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA BAYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
47 ÖZET Bu çalışmada, antikonvülzan aktiviteye sahip olan 2-(lH-imidazolil-l-il)-N- (o-klorofenil)asetamit bileşiğinin, daha detaylı ileri çalışmalarda kollanılmak üzere, iki basamakta sentezi yapılmıştır. Bu amaçla, birinci basamakta o-kloroanilin ile 2- kloroasetil klorür tepkimeye sokularak ara ürün olan 2-kloro-N-(o- klorofenil)asetamit bileşiği, ikinci basamakta ise oluşan bu ara urunun imidazol ile reaksiyonundan amaçlanan bileşik elde edilmiştir. Sentezlenen ara ürünün ve son ürünün yapıları, spektral analizlerle doğrulanmıştır. Bu çalışmada, bu iki bileşiğin sentezleri ve yapı aydınlatmaları tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
48 SUMMARY In this study, for further detailed biological studies, the synthesis of 2-(lH- imidazolyl-l-yl)-N-(o-chlorophenyl)acetamide derivative which has a promising anticonvulsant activity, has been realized in two steps. For this purpose, in the first step, o-chloroaniline and 2-chloroacetyl chloride have been reacted to yield 2-chloro- N-(o-chlorophenyl)acetamide, in the second step, this intermediate has been condensed with imidazole to give the final compound. The structure of the synthesized intermediate and final product has been verified by using spectral analyses. In this study, the synthesis of these two compounds and their structural elucidations have been discussed.