(Arialkil) İmidazol yapısında oksim ve oksim eter türevleri üzerinde çalışmalar
The Studies on oxime and oxime ether derivatives of (Arylalkyl) Imidazole structure
- Tez No: 59029
- Danışmanlar: PROF.DR. SEVİM DALKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada, (arilalkil)imidazol yapısında, antikonvülsan ve antimikrobiyal etki göstermesini beklediğimiz 10 bileşiğin sentezi yapılmıştır. Bu bileşikler antikonvülsan etkili nafimidonun oksim ve oksim eter türevleridir. Nafimidonun hidroksilamin hidroklorürle reaksiyonu ile hazırlanan nafîmidon oksimin alkil halojenürlerle O-alkilasyonu sonucu oksim eter türevleri elde edilmiştir. Sentezi yapılan bileşiklerin yapılan, yüzde verimleri ve erime dereceleri aşağıda tablo halinde verilmiştir. Bileşiklerin bazı fiziksel özellikleri, ince tabaka kromatografisinde Rf değerleri ve UV absorpsiyon özellikleri saptanmış; yapılan İR, XH-NMR ve kütle spektral verileri ve eleman analizi sonuçlan ile kanıtlanmıştır. O-etil türevi olan bileşik ÜT ün E ve Z izomerleri kanşımdan fraksiyonlu çöktürme ile ayrılmış ve konfigürasyonlan XH-NMR verilerine göre tayin edilmiştir. Oksim türevi olan ve tek izomer halinde elde edillen Bileşik Fin X ışınlan kristalografi verileri, bileşiğin Z konfigürasyonunda olduğunu göstermiştir. Bileşiklerin antikonvülsan aktivitelerinin tayininde MES, ScMet ve nörolojik bozukluklar için rotorod toksisite testleri uygulanmıştır (ADD Tarama I testleri). Bileşik m-A (O-etil türevi), hem MES hem de ScMet testlerinde, 100 mg/kg dozda tamamen koruyucu bulunmuştur. Bileşik V de her iki testte 300 mg/kg dozda aktif bulunmuştur. Her iki bileşikte de aynı dozlarda toksisite gözlenmiştir. Bileşiklerin antifungal ve antibakteriyel etkileri 3 fungus ve ikisi Gr (+), ikisi Gr (-) olmak üzere 4 bakteriye karşı mikrodilüsyon yöntemi ile incelenmiş; amikasin ve fiukanazol standart olarak kullanılmıştır. Bileşiklerin çoğu Gr (+) bakterilere, özellikle de S.Aureus'a karşı düşük MİK değerlerinde aktif bulunurken, fûnguslara karşı sadece 4 tanesi (BileşiklII-A, Bileşik m-B, Bileşik IV, Bileşik V) aktif bulunmuştur. O-Etil türevinin E izomerinin (Bileşik m-B) S.Aureusa ve fûnguslara karşı etkisi, Z izomerinden daha fazla bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study 10 compounds of (arylalkyl)imidazole structure were synthesized, which are expected to show anticonvulsant and antimicrobial activities. These compounds are oxime and oxime ether derivatives of anticonvulsant nafimidone. Nafimidone oxime was prepared by the reaction of nafimidone and hydroxylamine hydrochloride. O-Alkylation of nafimidone oxime by alkyl halides gave the oxime ether derivatives. The structures, yields (%) and melting points of the compounds synthesized are given in the table below. Some physical properties, Rf values on TLC and the UV absorption properties of these compounds were determined. The structure of the compounds were confirmed by IR, *H-NMR, Mass spectral and the elemental analysis data. E and Z isomers of O-ethyl derivative (Compound HI) were isolated from the mixture by fractional precipitation and their configuration were assigned to the Ti-NMR data. The X-ray crystallographic data of oxime derivative (Compound I) which was obtained as one isomer shows that this compound is in Z configuration. Anticonvulsant activities of the compounds were determined by MES, ScMet tests and the rotorod toxicity tests for neurological deficits (ADD Program Phase I tests). Compound DI-A (O-ethyl derivative) was found to be the most active compound which was fully protective at 100 mg/kg in the MES screen and also in the ScMet test; Compound V was also active at 300 mg/kg in both tests. Both of the compounds have toxicity at the same doses. Antifungal and antibacterial activity of the compounds were tested against 3 fungi and 4 bacteria, 2 of them are Gr (+) and 2 of them are Gr (-) by microdilution method; arnikasın and flucanozole were used as standarts. While most of the compounds (Compound ni-A, Compound m-B, Compound IV, Compound V) were found to be active against Gr (+) bacteria especially S. aureus in low MIC values, only 4 of the compounds were active against fungi. E isomer of the O-ethyl derivative was more active against S. aureus.