İskemi-reperfüzyon uygulanmış izole sıçan kalplerinde, halotan, izofluran ve sevofluranın direkt etkileri
The Direct effects of halothane, isoflurane, and sevoflurane on ischemia-reperfusion applied isolated rat hearts
  1. Tez No: 102827
  2. Yazar: ERKAN EKİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖNER SÜZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Özet Anestezik ilaçlar, preload, afterload ve ventriküler kontraktiliteyi değiştirerek kalbin performansını etkileyebilirler. Inhalasyon anesteziklerinin bu etkilerinin mekanizmalarını araştıran çok sayıda klinik ve deneysel çalışma yapılmıştır. Ancak iskemik hasarın geliştiği kalplere inhalasyon anesteziklerinin direkt etkilerini araştıran yeterli çalışma yoktur. Bu çalışma, konudaki açığı kapamak amacıyla planlandı ve bu amaçla izole sıçan kalplerinde, sık kullanılan inhalasyon anestetiklerinden, halotan, izofluran ve sevofluranm ekipotent konsantrasyonlannda iskemi ve reperfüzyon oluşturulmuş kalpler üzerine direkt etkileri araştırıldı. Kontrol grubundaki kalplere bazal ölçümlerden sonra 30 dakika normotermik global iskemi uygulandı ve sonrasında 140 dakika reperfüze edildi; ölçümler 20 dakikada bir değerlendirildi, inhalasyon anesteziği verilen kalplere bazal ölçümlerden sonra 30 dakikalık normotermik global iskemi yapıldı. İskemi sonrasında 20 dakika reperfüze edildikten sonra yeniden ölçüm alındı ve bunu izleyerek her 20 dakikada bir artan konsantrasyonlarda halotan (%0.35-2), izofluran (%0.5-2.8) ve sevofluran (%0.7-4) uygulandı. Her aşamanın son 30 saniyesinde ölçümler tekrarlandı. Sol ventrikül içi maksimum basınç, kasılma gücünün zamana göre değişimi, gevşeme gücünün zamana göre değişimi, sol ventrikül içi maksimum basınca ulaşma zamanı, sistol zamanı, ejeksiyon zamanı, basınç-hız çarpanı, miyokardın oksijen ekstraksiyonu, kalp atım hızı, PR süresi ölçüldü veya hesaplandı. Deney süresince PR süresi, sol ventrikül içi maksimum basınca ulaşma zamanı, kasılma zamanı, ve ejeksiyon zamanında değişme gözlenmedi. Sol ventrikül içi maksimum basınç değerlerinde bütün gruplarda kendi başlangıç değerlerine göre azalma ve halotan grubunda da 1.0-2.8 MAK'ta eşzamanlı kontrole göre de anlamlı bir azalma gözlenmiştir. Basınç-hız çarpanı, +dP/dtmaks ve -dP/dWs değerlerinde bütün gruplarda kendi başlangıç değerlerine göre azalma, halotanla 1.4-2.8 MAK'ta eşzamanlı kontrole göre de anlamlı bir azalma gözlenmiştir. Oksijen ekstraksiyonu halotan grubunda 2.8 MAK'ta eşzamanlı kontrole göre anlamlı düşüş göstermiştir. Sonuç olarak halotan, iskemi-reperfüzyon uygulanmış kalplerde izofluran ve sevoflurana göre daha fazla negatif inotropik etkili bulunmuştur. 68
Özet (Çeviri)
Summary Anesthetic drugs may affect on cardiac performance by changing preload, afterload and ventricular contractility. There are many clinical and experimental trials that investigate the mechanisms of these actions of inhalation anesthetics. However, direct effects of inhalation anesthetics on hearts with ischemic injury have not been studied yet. in the present study, the dose dependent direct effects of equipotent concentrations of inhalation anesthetic agents; halothane, isoflurane, sevoflurane, which are frequently used in clinical practice, were investigated in isolated perfused rat hearts. Hearts, in the control group were exposed to global ischemia for 30 minutes after basal measurements, then, were reperfused for 140 minutes, and measurements were assessed every 20 minutes. Hearts in the anesthetic agents group were exposed to normothermic global ischemia for 30 minutes, then reperfused for 20 minutes, following this, halothane (0.35-2%), isoflurane (0.5-2.8%), sevoflurane (0.7-4%) were applied at increased concentrations. Measurements assessed at the last 30 seconds of every period. Peak systolic pressure, +dp/dtmax, -dp/dtmax, time to peak, systole time, ejection time, pressure rate product, myocardial oxygen extraction, heart rate, and PR time parameters measured or calculated. PR time, time to peak systolic pressure, contraction time, and ejection time did not change in none of the groups. Peak systolic pressure values decreased in all groups and in halothane group it was significantly less than simultaneous control group at 1.0-2.8 MAC. Pressure rate product, +dp/dW, -dp/dW, decreased in all groups, and in halothane group it was significantly less than simultaneous control group at 1.4-2.8 MAC. In halothane group oxygen extraction was significantly less than simultaneous control group at 2.8 MAC. In conclusion halothane was found to be more negative inotropic than sevoflurane and isoflurane in ischemia-reperfusion applied rat hearts. 69 TİlöfcMİnASYON «BBS»1