Oksidatif stres ve Nitrik Oksit'in akut pankreatit fizyopatogenezi ve sekonder pulmoner komplikasyonu üzerindeki rolü
The Effects of oxidative stress and nitric oxide on the pathophysiogenesis of acute pancreatitis and its secondary pulmonary complication
- Tez No: 102852
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TAYFUN KARAHASANOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Akut pankreatite yol açan faktörlerin büyük bir kısmı bilindiği halde, pankreatik parankimal hasarda rol oynayan hücresel ve moleküler mekanizmalar hala bilinmemektedir. Klinik olarak hastalığın oldukça kompleks seyretmesi ve pankreasın rölatif olarak zor ulaşılabilen bir yerde bulunması, akut pankreatit fizyopatoloj isinin anlaşılması amacıyla yapılan klinik ve deneysel araştırma ve gözlemleri zorlaştırmaktadır. Yapılan çeşitli çalışmalarda, lipid peroksidasyonuna yol açarak hücre ölümlerine yol açabilen serbest oksijen radikalleri ve vazodilatasyona neden olarak perfüzyomı artıran NO 'in hastalığın fizyopatogenezi ve progresyonunda önemli roller oynadığı ileri sürülmüş ancak kesin sonuçlara varılamamıştır. Biz bu çalışmada, literatürde ilk olarak, deneysel akut pankreatit modelinde hem pankreas hem de akciğer dokusunda ve serumda serbest oksijen radikalleri ve NO konsantrasyonlarım ölçerek aralarındaki olası ilişkiyi araştırdık. Çalışmada, yaklaşık 250 g ağırlığında toplam 40 adet Wistar erkek sıçan kullanıldı. 25 sıçan deney grubuna (akut pankreatit) alınırken, diğer 15 sıçan kontrol grubunu (sham laparotomi) oluşturdu. Akut pankreatit, eter anestezisi altmda mini-laparotomi sonrası koledok içine insülin enjektörü ile lcc % 48'lik etil alkol verilerek oluşturuldu. Sıçanlar bir gün sonra intrakardiak ponksiyonla kan alınarak sakrifiye edildi. Akciğer ve pankreas dokuları çıkarılıp ikiye bölünerek yansı formole, yansı folyo içinde derin dondurucuya konuldu. Histopatolojik inceleme H+E ile boyandıktan sonra ışık mikroskobu altmda yapıldı. Serbest radikal aktivitesi MDA ve GSH konsantrasyonlarının manuel 47yöntemler kullanılarak hesaplanmasıyla, NO seviyesi ise NO kiti kullanılarak belirlendi. Histopatolojik inceleme sonucu alkolle oluşturduğumuz akut pankreatit modelinin % 100 başarı sağladığı görüldü. Deney grubunda, plazma MDA seviyesi anlamlı olarak artarken (p< 0.05), kan GSH düzeyi anlamlı olarak düştü (p< 0.05). Deney grubunun pankreas dokusundaki GSH konsantrasyonu ise çok ileri derecede anlamlı olarak düşük bulundu (p< 0.001). Deney grubunda pankreas dokusunun NO konsantrasyonu da ileri dercede anlamlı olarak yüksekti (p< 0.01). Akciğerlerde, MDA ve GSH açısından gruplar arasında anlamlı bir farklılık saptanmazken; akut pankreatit oluşturulan grupta NO konsantrasyonunun anlamlı olarak arttığı tespit edildi (p< 0.05). Oksijen radikalleri; protein, polisakkarit ve nükleik asit gibi tüm biyolojik yapılarla reaksiyona girerler ve en çok hücre membranında yer alan poliansature yağ asitlerini etkileyerek lipid peroksidasyonuna uğratıp hücre hasarına sebep olurlar. Serbest radikallerin akut pankreatit patogenezinde rol oynayabileceği, ilk olarak 1984 yılında Sanfey ve ark tarafından ortaya konulduktan sonra bu konuda pek çok araştırma yapılmış, ancak tam bir fikir birliğine varılamamıştır. NO 'in, damar endotelinden salman gevşetici bir faktör olarak, akut pankreatit patogenezinde rol oynayabileceği ileri sürülmüştür. NO 'in yeterli perfüzyonu sağlayarak bozulan mikrosirkülasyonu düzelttiğini belirten yayınlar yanında, erken fazda pankreatik ödemi artırdığını ve hatta toksik etkilerinin olduğunu ileri süren yayınlar da bulunmaktadır. Bizim çalışmamızda, akut pankreatitin sistemik bir hastalık olduğu dikkate alınarak sadece pankreas dokusu MDA ve GSH düzeyleri değil, akciğer dokusu ve serum konsantrasyonları da hesaplanmıştır. Bu çalışmada, lipid peroksidasyonunu gösteren MDA seviyesi plazmada anlamlı olarak yüksek bulunurken, doku GSH 48düzeyinde çok ileri derecede anlamlı olarak düşme saptanmıştır. Bu sonuçlar, akut pankreatit sonucu oluşan serbest radikallere karşı vücudun savunma mekanizmalarım harekete geçirdiğini ve ilk olarak dokudaki MDA seviyesini GSH ile normale indirdiğini göstermiştir. Deney grubunun pankreas dokusunda saptanan ileri derecede anlamlı olan NO konsantrasyonu artışı ise bozulan mikrosirkülasyonu vazodilatasyon yoluyla düzelterek erken fazda serbest radikallerin katkısıyla oluşan iskeminin azaltılması yönünde ortaya çıkan bir savunma mekanizmasının parçası olarak yorumlanmıştır. Çalışmamızda, akut pankreatite sekonder gelişen akciğer haşarıyla serbest radikaller arasında anlamlı bir ilişki bulunamamış; bunda erken evredeki değişiklikleri saptamak amacıyla erken yapılan sakrifikasyonun rolü olabileceği düşünülmüştür. Bununla birlikte, deney grubunun akciğer dokusundaki NO konsantrasyonunda anlamlı bir artma görülmüştür. Bu artış, akciğer dokusunun savunma mekanizması olarak verdiği tepkinin bir parçası olarak yorumlanmıştır. Tüm bu bulgular, akut pankreatit fizyopatogenezi ve progresyonunda, doku perfüzy onunu koruyan ajanlarla (NO); kapiller akımı azaltıp şiddetli nekrotizan pankreatit tablosuna yol açan ajanlar (serbest oksijen radikalleri) arasinda hassas bir denge bulunduğuna işaret etmektedir. 49
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE EFFECTS OF OXIDATIVE STRESS AND NITRIC OXIDE ON THE PATHOPHYSIOGENESIS OF ACUTE PANCREATITIS AND ITS SECONDARY PULMONARY COMPLICATION Although a great majority of factors causing acute pancreatitis have been known, the cellular and molecular mechanisms involved in the pancreatic parenchymal injury are still under investigation. The complex clinical cause of the disease and the relative difficulty in evaluating the organ due to its anatomic position make it harder to search the pathophysiogenesis of acute pancreatitis. Results of several studies have been shown that free oxygen radicals, causing cell death by membrane lipid peroxidation, and NO, increasing perfusion by vasodilation, could playimportant roles in the pathogenesis and prognosis of the disease; however, the accuracy of these results has not been proven yet. In the present study, we measured the concentrations of free oxygen radicals and NO in both pancreatic and pulmonary tissues and serum, and evaluated their possible interrelations, in an experimental acute pancreatitis model. In this study, 40 Wistar male rats, weighing approximately 250 g, were used. Experimental group (acute pancreatitis) composed of 25 rats; remaining 15 rats constituted the control group (sham laparotomy). Acute pancreatitis was induced by injecting 1 cc 48 % ethyl alcohol into common bile duct. The rats were 50sacrificed on the following day with intracardiac puncture. Lung and pancreatic tissues were excised and divided into two equal parts for histological and, biochemical evaluations. Histopathological evaluation was done under light microscope, after staining with H+E dye. Free radical activity was evaluated by measuring MDA and GSH concentrations, manually and NO level was determined by NO kits. Our method of inducing acute pancreatitis was successful at 100 %. In experimental group, plasma MDA level was significantly higher (p< 0.05) and blood GSH concentration was significantly lower (p< 0.05). GSH level in pancreatic tissue was very significantly lower in experimental group (p< 0.001). Moreover, pancreatic NO concentration was significantly higher in acute pancreatitis group (p< 0.01). As for the lungs, the groups showed no significant difference in MDA and GSH concentrations; however, NO concentration was significantly higher in the lung tissue of experimental group (p< 0.05). Oxygen free radicals react with biological structures, such as proteins, polysaccharides and nucleic acids, and lead to lipid peroxidation by affecting polyunsaturated fatty acids in cellular membrane. Since the first study of Sanfey et al, showed that enhanced generation of oxygen radicals added considerably to the damage in acute pancreatitis, a growing number of publications have also addressed this topic. NO, endothelium-derived relaxing factor, has also been implicated in the pathogenesis of acute pancreatitis. Some authors have indicated that NO has a protective role againist the development of experimental acute pancreatitis through improvement of pancreatic microcirculation. However, according to some other authors, NO even promotes the pancreatic edema in the mild form of acute pancreatitis and its overproduction has a direct cytotoxic effect. 51As acute pancreatitis is a systemic disease, we measured MDA and GSH concentrations in both pancreatic and pulmonary tissues, and in serum. In this study, we found a significant increase in plasma MDA level, as a marker of lipid peroxidation. There was a significant decrease in tissue GSH concentrations. These results suggested that cellular glutathione levels may decrease due to an increased use of glutathione, to detoxify reactive oxygen species. The significant increase in pancreatic tissue NO level of experimental group can be a part of defence mechanism, to detoxify oxygen free radicals causing ischemia. In our study, we couldn't see any significant relationship between oxygen radicals and pulmonary complications of acute pancreatitis; this may result from our early sacrification procedure. However, there was a significant increase in NO levels in the lung tissue of experimental group, probably taking important roles in defence mechanism. All these findings suggest that there is a sensitive balance between the agents preserving tissue perfusion (NO) and the agents causing necrotising pancreatitis by decreasing capillary blood flow (free oxygen radicals). 52