Kimyasal olarak modifiye sodyum myaluronate karboksimetilsellüloz biobsorbable membran ve fosfat tamponlu saline 0.4% WW sodyum myaluronate solüsyonunun septik peritonitte laparotomi sonrası adhezyon gelişimine etkisi; Bir hayvan modeli
The Effect of chemically modified sodium myaluronate carboxymethyl cellulose bioabsorbable membrane and phosphate buffered saline %0.4 ww sodium myaluronate solution in septic peritonitis after laparotomy
  1. Tez No: 102865
  2. Yazar: ACAR TÜZÜNER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SADIK ERSÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Özet Giriş: Jeneralize peritonit, intra-abdominal peritoneal fibrinolitik aktivitede azalmaya yol açarak fibrin birikimine ve intra-abdominal adhezyon ve abse oluşumuna yol açar. HA-CMC biorezorbable membran ve %0.4 HA solüsyonu "nun cerrahi sonrası intra-abdominal adhezyon oluşumunu engellediği çeşitli çalışmalarla gösterilmiştir. Bu çalışmanın amacı, bu iki ajanın septik peritonitte laparotomi sonrası adhezyon gelişimine etkisini araştırmaktır. Materyal ve Metod: Çalışmada 250-300 gr ağırlığında Wistar-Albino ratları kullanılmıştır, intra-abdominal sepsis varlığı ve kullanılan ajanlara göre 7 grup(n=20) oluşturuldu(tablo). Intra-abdominal sepsis, seçilen gruplarda çekumun 18 gauge' luk iğne ile delinmesi ile oluşturuldu. Tüm gruplarda çekum 6-8 saat sonra rezeke edildi ve seçilen ajan(lar) uygulandı. 3 ay sonra tüm hayvanlar sakrifiye edildi. Intra abdominal adhezyonlar iki değişik adhezyon skorlama sistemi ve tensinometre(kgf/cm2) ile değerlendirildi. Sonuçlar tabloda özetlenmiştir. Sonuç: HA-CMC biorezorbable membran intra-abdominal adhezyon oluşumunda, istatiksel olarak anlamlı bir azalma sağlamamasına rağmen, %0.4 HA solüsyonu adhezyon skorlarında azalmaya yol açtı(p=0.00).
Özet (Çeviri)
VI. Summary Introduction: Generalized peritonitis causes a reduction in abdominal fibrinolytic activity, resulting in persistence of intra-abdominal fibrin with subsequent adhesion and abscess formation. HA-CMC bioresorbable membrane and 0.4% HA solution are two agents proven to prevent intra-abdominal adhesions after surgery. The aim of this study was to consider the effect of HA-CMC bioresorbable membrane and 0.4% HA solution on adhesion formation after laparatomy in septic peritonitis. Material and Methods: Wistar-Albino rats weighting 250-300 gr were used in this study. 7 groups (n =20) formed according to the intra-abdominal sepsis presence and agents used (table 1). In selected groups intra-abdominal sepsis was formed by perforating the cecum with 18-gauge needle. In all groups after 6-8 hours cecum was resected and the selected agent was applied. After 3 months all animals were sacrified. Intra-abdominal adhesions was evaluated by two different adhesion scoring systems and tensinometer (kgf/cm2). Results: Results are summarized at table. Conclusion: Although HA-CMC bioresorbable membrane did not able show any statistically significant decrease in the intra-abdominal adhesion formation(table 1), 0.4% HA solution helped to lower the intra-abdominal adhesion scores(p=0.00).