Postoperatif adezyonların önlenmesinde seprafilm (Deneysel çalışma)
Seprafilm in the prevention of postoperative adhesion formation
  1. Tez No: 102874
  2. Yazar: ALİ HALDUN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AYHAN KESKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
ÖZET Uygun cerrahi tekniğin tek başına adezyon oluşumunu azaltmaya yardımcı olabileceği fakat adezyon oluşumunu tümden engellemeye yetmeyeceği iyi bilinmektedir. İlaçlar ve bariyerler olmak üzere iki ana grupta toplanan yardımcı yöntem kullanımı gereklidir. Bizim bu deneysel çalışmadaki amacımız, hem genel cerrahi hem de jinekoloji kliniklerinde giderek daha yaygın kullanılmaya başlanan, bariyer materyali Seprafilmin, adezyon oluşumunu engellemedeki etkinliğini, yara gerilim kuvveti üzerine olumsuz etkisinin olup olmadığım belirlemektir. Laparotomi sırasında peritoneal ve serozal hasar ile kan kullanılarak adezyojenik ortam oluşturulan 30 kobaym yansına, batın kapatılmadan önce Seprafilm yerleştirildi. 3 haftanın sonunda yüksek doz eter anestezisi ile deneklerin hayatları sonlandınldıktan sonra adezyon skorlaması ve yara gerilim kuvveti ölçümleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY It is well known that appropriate surgical technique alone will help decrease but not prevent intraabdominal adhesion formation. It's necessary to use adjuvant therapy that fall into two main categories, drugs and barriers. This study was designed to determine effectiveness of Seprafilm as a barrier agent for preventing postoperative adhesions and also to determine whether if it alters abdominal wound tensile strength. On 30 Guinea pigs, an adhesion forming state was created by traumatization of peritoneal and serozal surfaces and inoculation of self blood on traumatized areas. In experimental group (n=15), Seprafilm was applied between the vissera and the abdominal wall before laparotomy closure. 3 weeks after the operation the adhesion scores were obtained and the abdominal wall wound was evaluated for tensile strength. Adhesion formation was significantly lower on study group compared to control (U=197, p0.05). Seprafilm has no adverse effect on wound tensile strength, while significantly lowering adhesion formation, although it doesn't prevent totaly. The future investigations on it's insufficient states and causes will help for successful outcomes. 28