Abdomınal cerrahi sonrası antiadeziv maddelerin etkinliklerinin karşılaştırılması (deneysel çalışma)
- Tez No: 192849
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
7. ÖZETAmaç: Postoperatif peritoneal adezyonların önlenmesinde farklı antiadezivmaddelerin etkilerinin belirlenmesidir.Materyal ve Metodlar: Çalişmaya 60 adet Sprague-Dawley cinsi dişi rat alındı.Ratlar 12'şerli 5 gruba ayrıldılar. Bütün ratlar Ketamine HCL ile uyutulduktan sonra4 cm'lik orta hat kesisi ile karına girildi. Karın duvarında, sağ tarafta 2cmuzunluğunda 10 adet peritoneal kesi yapıldı, sol tarafta 2X2 cm2 genişliğinde peritontabakası eksize edildi, batın 3/0 ipekle kontinu olarak kapatıldı. Grup I: herhangi birişlem yapılmadı, Grup II: kesi alanlarına 3X3 cm2 boyutta chitin tabakası(Suprofilm®) konuldu, Grup III: kesi alanlarına 3X3 cm2 boyutta Na-Hyaluronat /Carboxymethylcellulose (Seprafilm®) konuldu, Grup IV: batın içine % 25 oranındasulandırılmış 2 cc Na-Hyaluronat jel döküldü, Grup V: 15mg/kg dozundametilprednizolon i.m. olarak verildi. Çalışmanın 11. günü ratlar sakrifiye edilerek5'er cc kan alındı. Batın açılarak adezyonlar Granat Skoruna göre skorlandı. Kanörneklerinden Hb, AST, BUN ve Albumin düzeyleri çalışıldı.Bulgular: Adezyon sıklığı Grup I'de sağda %82, solda % 91, Grup II'de sağda%8.3, solda %25, Grup III'te, sağda %17, solda %33, Grup IV'te sağda %50, solda%58, Grup V'te sağda %50, solda %42 olarak bulundu. Adezyon evresi gruplarda;Grup I: 2.63±1.22, Grup II: 0.58±0.66, Grup III: 1.08±1.08, Grup IV: 1.41±1.44,Grup V: 1.41±1.50 olarak belirlendi. Adezyon evresi tüm çalışma gruplarındakontrol grubuna göre anlamlı olarak düşük bulundu, p0.05.49Sonuç: Chitin Ratlarda postoperatif peritoneal adezyon sıklığını ve evresini anlamlıolarak düşürmekterdir. Bu yönüyle lokal ve sistemik antiadezivlerden daha etkiliolduğu kanaatine varılmıştır.50
Özet (Çeviri)
8. SUMMARYAim: The purpose of this study is to compare the effects of different anti-adhesionMaterials in Preventing Postsurgical peritoneal adhesion.Material and Methods: 60 rats from Wistar Albino spiece that weights 250-300 gand about 10-11 ages are used in the study. They were separated into 5 groups. Therats were operated after Kethamine HCL anesthesia. In all rats, a midlinelaparatomy was done, in a 4 cm length. To the right side of the abdominal wall, 2 cmalong 10 parellel incision were applied. To the left side of it, a peritoneum layer wasincised as 2x2 cm2. The abdominal wall was sutured with 3/0 silk by continuemethod. Group I: Control group, Group II: 3X3 cm2 in size Chitin layers(Suprofilm®) were placed on the incision areas. Group III: 3X3 cm2 in size Na-Hyaluronat / Carboxymethylcellulose layers (Seprafilm®) were placed on theincision areas. Group IV: To the abdominal cavity, 25 % diluted 2 cc Na-Hyaluronatgel was poured, Group V: 15mg/kg metilprednizolon was injected as I.M. On the11th day of Research, under Ketamine anesthesia, abdominal wall opened and theadhesions were scored according to Granat Score. From all groups of rats, bloodsamples were taken. On the samples, Hb, AST, BUN and Albumin levels werestudied.Findings: The Adhesion frequency In Group I, was defined on the right abdominalwall as 82%, on the left as 91%, In Group II, on the right as 8.3%, on the left as 25%,In Group III, on the right as 17%, on the left as 33%, In Group IV, on the right as50%, on the left as 58%, In Group V, on the right as 50%, on the left as 42%. Theadhesion grade in groups was defined as; Group I: 2.63±1.22, Group II: 0.58±0.66,Group III: 1.08±1.08, Group IV: 1.41±1.44, Group V: 1.41±1.50. The adhesion51phase in all study groups was found meaningfully low compared to the control groupas p0.05.Conclusion: Suprofilm® lowers meaningfully the postoperative peritoneal adhesionfrequency and adhesion grade on Rats. Referencing this, it has been understood thatSuprofilm® is much more effective than local and systemic anti-adhesive methods.52