Abdominal cerrahi sonrası antiadeziv maddelerin etkinliklerinin karşılaştırılması (Deneysel çalışma)
- Tez No: 171431
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
7. ÖZET Amaç: Postoperatif peritoneal adezyonların önlenmesinde farklı antiadeziv maddelerin etkilerinin belirlenmesidir. Materyal ve Metodlar: Çalişmaya 60 adet Sprague-Dawley cinsi dişi rat alındı. Ratlar 12' şerli 5 gruba ayrıldılar. Bütün ratlar Ketamine HCL ile uyutulduktan sonra 4 cm'lik orta hat kesişi ile karma girildi. Karın duvarında, sağ tarafta 2cm uzunluğunda 10 adet peritoneal keşi yapıldı, sol tarafta 2X2 cm2 genişliğinde periton tabakası eksize edildi, batın 3/0 ipekle kontinu olarak kapatıldı. Grup I: herhangi bir işlem yapılmadı, Grup II: keşi alanlarına 3X2 cm2 boyutta chitin tabakası (Suprofilm®) konuldu, Grup III: keşi alanlarına 3X2 cm2 boyutta Na-Hyaluronat / Carboxymethylcellulose (Seprafilm®) konuldu, Grup IV: batin içine % 25 oranında sulandırılmış 2 cc Na-Hyaluronat jel döküldü, Grup V: 15mg/kg dozunda metilprednizolon i.m. olarak verildi. Çalışmanın 11. günü ratlar sakrifiye edilerek 5 'er cc kan alındı. Batin açılarak adezyonlar Granat Skoruna göre skorlandı. Kan örneklerinden Hb, AST, BUN ve Albumin düzeyleri çalışıldı. Bulgular: Adezyon sıklığı Grup I'de sağda %82, solda % 91, Grup IF de sağda %8.3, solda %25, Grup IIFte, sağda %17, solda %33, Grup Wte sağda %50, solda %58, Grup V'te sağda %50, solda %42 olarak bulundu. Adezyon evresi gruplarda; Grup I: 2.63±1.22, Grup H: 0.58±0.66, Grup III: 1.08Ü.08, Grup IV: 1.41Ü.44, Grup V: 1.41±1.50 olarak belirlendi. Adezyon evresi tüm çalışma gruplarında kontrol grubuna göre anlamlı olarak düşük bulundu, p0.05. 50Sonuç: Chitin Raflarda postoperatif peritoneal adezyon sıklığını ve evresini anlamlı olarak düşürmeklerdir. Bu yönüyle lokal ve sistemik antiadezivlerden daha etkili olduğu kanaatine varılmıştır. 51
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY Aim: The purpose of this study is to compare the effects of different anti-adhesion Materials in Preventing Postsurgical peritoneal adhesion. Material and Methods: 60 rats from Wistar Albino spiece that weights 250-300 g and about 10-11 ages are used in the study. They were separated into 5 groups. The rats were operated after Kethamine HCL anesthesia. In all rats, a midline laparatomy was done, in a 4 cm length. To the right side of the abdominal wall, 2 cm along 10 parellel incision were applied. To the left side of it, a peritoneum layer was incised as 2x2 cm. The abdominal wall was sutured with 3/0 silk by continue method. Group I: Control group, Group II: 3X2 cm2 in size Chitin layers (Suprofilm®) were placed on the incision areas. Group III: 3X2 cm2 in size Na- Hyaluronat / Carboxymethylcellulose layers (Seprafilm®) were placed on the incision areas. Group IV: To the abdominal cavity, 25 % diluted 2 cc Na-Hyaluronat gel was poured, Group V: 15mg/kg metilprednizolon was injected as I.M. On the 1 1th day of Research, under Ketamine anesthesia, abdominal wall opened and the adhesions were scored according to Granat Score. From all groups of rats, blood samples were taken. On the samples, Hb, AST, BUN and Albumin levels were studied. Findings: The Adhesion frequency In Group I, was defined on the right abdominal wall as 82%, on the left as 91%, In Group II, on the right as 8.3%, on the left as 25%, In Group III, on the right as 17%, on the left as 33%, In Group IV, on the right as 50%, on the left as 58%, In Group V, on the right as 50%, on the left as 42%. The adhesion grade in groups was defined as; Group I: 2.63±1.22, Group II: 0.58±0.66, Group III: 1.08Ü.08, Group IV: 1.41Ü.44, Group V: 1.41±1.50. The adhesion 52phase in all study groups was found meaningfully low compared to the control group as p0.05. Conclusion: Suprofilm® lowers meaningfully the postoperative peritoneal adhesion frequency and adhesion grade on Rats. Referencing this, it has been understood that Suprofilm® is much more effective than local and systemic anti-adhesive methods. 53