Mide visseral periton hasarı üzerine bioresorbabl HA membran uygulamasının postoperatif adezyon oluşumuna etkisi (Deneysel çalışma)
  1. Tez No: 102880
  2. Yazar: KAZIM GEMİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÇAĞATAY ÇİFTER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: SSK Ankara Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
36 ÖZET intraabdominal operasyon sonrası hastaların yaklaşık %90'ında değişik derecelerde adezyonlar meydana gelmektedir. Bu adezyonlar hastaları ikinci hatta üçüncü ve daha fazla operasyonlara mecbur bırakabilmektedir. Son yıllarda bu adezyonları önlemeye yönelik çalışmalar hızlanmıştır. Adezyonlara bağlı ikinci operasyonlar hasta sağlığını, işgücünü ve maliyeti önemli derecede etkilemektedir. Araştırmalar sonucu birçok ürün sunulmuştur ancak cerrahi prensiplere bağlı, dokuya saygılı bir tekniğin adezyonları önemli derecede önlediğide bir gerçektir. Çalışmamamızda New Zelland türü tavşanlarda mide vissseral periton hasarı sonrası bariyer amaçlı kullanılan HA membranın postoperatif adezyon önlemdeki etkisini araştırmayı amaçladık. Kontrol grubunda adezyon gelişenlerin oranı %80 iken HA membran kullanılarak bu oran %33 e kadar inmiştir. Bu sonuç istatistiksel olarak anlamlı olduğundan HA membranın postoperatif adezyonları önlemede etkili olabileceği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
37 SUMMARY After intraabdominal operation in approximately 90 % of the patients, adhesions of different degrees occur. These adhesions make it mandatory for the patients to have 2 second or even 3 third or more following operations In recent years studies to prevent these adezyons have become faster. Second operations due to these adhesions effect the patients health, work power,and the costs in a major degree As the result of researches a variety of products have been offered. However it is a fact that a technique respective to tissues, dependent on surgical principles have prevented adhesions in a great degree. İn our study we intended to research the effects of HA membranes, used as barriers after the damege of the visseral pperiton of the stomach for preventing postoperative. In the control group while the rate of devolopment of adhesions was 80%, it was decreased to 33%, by using HA membrane. Since this result is statitically meaningful we are in the opinion that HA membranes could be effective in preventing postoperative adhesions.